Holandia/ Epidemiolog: szczepionki u osób starszych są skuteczne jedynie od 13 do 19 procent

Karol Kwiatkowski4 grudnia, 20212 min

Według najnowszych danych z Holandii i Belgii, wśród zaszczepionych przeciwko koronawirusowi osób starszych jest prawie tyle samo pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa, co wśród tych, które nie przyjęły preparatu przeciwko Covid-19, ale szczepionki w 91 proc. chronią przed hospitalizacją i w 96 proc. przed skierowaniem na oddział intensywnej terapii.

Belgijski instytut badawczy Sciensano poinformował w piątek, że zaszczepione osoby powyżej 65. roku życia mają tylko 13 proc. mniejsze prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, niż osoby nieszczepione, będące w tym samym wieku.

O podobnych wynikach poinformował holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM). Instytut przeprowadził badania wśród osób w wieku powyżej 75 lat.

„Szczepionki u osób starszych są skuteczne jedynie od 13 do 19 procent” – twierdzi epidemiolog Brechje de Gier (RIVM), cytowana przez dziennik „De Volkskrant”.

Obie instytucje przyznają jednak, że przyjęcie preparatu przeciwko Covid-19 skutecznie chroni przed samą chorobą. Według dokładnie przeanalizowanych danych RIVM, szczepionki w 91 proc. chronią przed hospitalizacją i 96 proc. przed przyjęciem na oddział intensywnej terapii. Sciensano kreśli podobny obraz w Belgii – 88 proc.(szpital) i 93 procent (OIOM).

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk