Każdej nocy żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej muszą mierzyć się z licznymi próbami nielegalnego przekroczenia granicy – napisano na Twitterze dywizji.
„Każdej nocy żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej muszą mierzyć się z licznymi próbami nielegalnego przekroczenia granicy ! Nasi żołnierze są dobrze przygotowani do odparcia tych ataków i gotowi do obrony bezpieczeństwa Polski. Kolejna noc za nami!! Dziękujemy za wsparcie” – czytamy na Twitterze.
Każdej nocy żołnierze @16Dywizja muszą mierzyć się z licznymi próbami nielegalnego przekroczenia #granica‼💪 Nasi żołnierze są dobrze przygotowani do odparcia tych ataków i gotowi do obrony bezpieczeństwa 🇵🇱 Kolejna noc za nami‼️ Dziękujemy za wsparcie👍 pic.twitter.com/hrU9sVDXR5
— 16 Dywizja Zmechanizowana (@16Dywizja) November 23, 2021
Natomiast MON podało na swoim Twitterze, że w rejonie Białowieży doszło do kolejnej próby nielegalnego przekroczenia granicy. Próba ta została wczoraj udaremniona przez żołnierzy i funkcjonariuszy. Atak agresywnych migrantów był wspierany przez białoruskie służby.
Ostatniej doby zanotowano 174 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. 66 cudzoziemcom wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju.
„Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży 50 agresywnych cudzoziemców próbowało sforsować granicę” – poinformowała we wtorek Straż Graniczna.
Od początku roku SG zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.(PAP)