Holandia/ W nocnych zamieszkach w Rotterdamie rannych zostało siedem osób

Karol Kwiatkowski20 listopada, 202113 min

Około północy udało się uspokoić sytuację w centrum Rotterdamu po zamieszkach, do których doszło w piątek wieczorem, gdy do agresywnych osób demonstrujących przeciwko restrykcjom epidemicznym policjanci otworzyli ogień w obronie własnej. Rannych zostało siedem osób.

Dwudziestu uczestników demonstracji trafiło do policyjnego aresztu. „To była orgia przemocy” – powiedział na konferencji prasowej burmistrz miasta Ahmed Aboutaleb.

Centrum Rotterdamu zamieniło się w regularne pole bitwy między uczestnikami nielegalnej demonstracji przeciw ograniczeniom wprowadzonym w związku z pandemią Covid-19 a policją.

W pewnym momencie sytuacja wymknęła się spod kontroli. Protestujący zaatakowali funkcjonariuszy ciężkimi fajerwerkami i obrzucili ich kamieniami. W mediach społecznościowych opublikowano filmy, na których widać jak agresywni demonstranci biją się z policjantami. Spalonych zostało kilka radiowozów.

Rzecznik policji potwierdził w nocy z piątku na sobotę, że funkcjonariusze użyli broni. Nie jest jasne czy strzelali gumowymi kulami czy też ostrą amunicją. Zdementował jednak pogłoski o ofiarach śmiertelnych.

Burmistrz Rotterdamu poinformował natomiast dziennikarzy, że rannych zostało siedem osób, wśród nich policjanci, dziennikarz i demonstranci. „Wandale stawiali barykady, podpalali pojazdy, atakowali funkcjonariuszy” – wyliczał Aboutaleb dodając, że nie jest zdziwiony, że „policja została zmuszona do samoobrony”.

„Ostatni raz policja użyła broni podczas zamieszek w miejscowości Hoek van Holland w 2009 roku” – powiedział w sobotę w rozgłośni NOS Radio 1 Jaap Timmer, naukowiec zawodowo zajmujący się policją. Funkcjonariusze zastrzelili wówczas agresywnego mężczyznę, który z grupą chuliganów zaatakował policjantów w cywilu.

Ze względu na wydarzenia w Rotterdamie planowana na sobotę demonstracja przeciwników szczepień oraz pandemicznych obostrzeń została odwołana – poinformowali jej organizatorzy.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Jeden Komentarz

  • Wlodzimierz

    20 listopada, 2021 at 1:43 pm

    Dlaczego wandale? Aktywiści!!! Jak walczą o wolność to nawet bohaterowie!!!

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwadzieścia − trzy =