Rzecznik MZ ujawnił jaki procent wsród zmarłych z powodu COVID stanowią zaszczepieni

Karol Kwiatkowski18 listopada, 20213 min

Ponad 70 proc. z osób zaraportowanych w środę w oficjalnych statystykach nie było w pełni zaszczepionych – przyznał w środę w czasie briefingu rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Resort zdrowia przekazał w środę, że badania potwierdziły 24 239 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej na Mazowszu – 5084. Zmarły 463 osoby z COVID-19. To najwyższe wyniki w tej fali pandemii. Komentując te dane, rzecznik MZ powiedział, że „ten dzisiejszy raport uwzględnia dość dużą liczbę przypadków z przedłużonego weekendu, który zaczął się 11 listopada”.

Zaznaczył, że „ponad 70 proc. z tych osób zaraportowanych (w środę – PAP), które nie poradziły sobie z covidem, nie było w pełni zaszczepionych. W graniach 73 proc. z tych osób to były osoby dotknięte wielochorobowością”.

Odnosząc się do sytuacji epidemicznej w poszczególnych regionach powiedział, że zwiększoną liczbę zakażeń notują teraz województwa: opolskie, wielkopolskie, śląskie. „Tam dane z ostatniego tygodnia pokazują, że wszystkie te województwa przekraczają 30 proc. wzrostów” – powiedział.

Z drugiej strony zaznaczył, że w dwóch województwach – lubelskim i podlaskim, które do tej pory przodowały w nowych przypadkach – sytuacja się nieco poprawia.

Andrusiewicz zapewnił, że do końca listopada łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 będzie powyżej 26 tys., a do 20 grudnia 32-33 tys.

Dodał, że zostaną również utworzone, obok już działających dwudziestu, kolejne szpitale tymczasowe.

„Dziś otwiera się szpital tymczasowy we Wrocławiu. 25 listopada, zgodnie z decyzją wojewody, powinien zostać otwarty szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. Tam wszytko jest teraz przygotowane. Na początek to ma być 100 łóżek i 10 łóżek respiratorowych. Przed nami są jeszcze szpitale, które nie zostały otwarte: w Gdańsku, Ciechocinku i w Łodzi. Na dzisiaj żaden z wojewodów nie widzi jeszcze w tym momencie potrzeby otwierania tychże szpitali” – powiedział. (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk