MON: kolejne kontenery mieszkalne dla żołnierzy pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej

Karol Kwiatkowski14 listopada, 20214 min

Transportowane są kolejne kontenery mieszkalne dla żołnierzy pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej – poinformował w niedzielę resort obrony. Jak dowiedział się nieoficjalnie PAP, będzie to ok. 0,5 tys. kontenerów, ich oświetlenie i agregaty prądotwórcze.

„Razem z 1. Pomorską Brygadą Logistyczną z Bydgoszczy w rejonie przygranicznym działają logistycy z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. Obie brygady, w związku z pogarszającą się sytuacją na granicy, transportują kolejne kontenery mieszkalne dla żołnierzy. Logistycy w najbliższych godzinach rozwiną też polowy punkt magazynowy” – napisał w niedzielę MON na Twitterze.

W sobotę resort informował, że transport 73 kontenerów, przekazanych przez Agencję Rezerw Strategicznych, realizują żołnierze.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, dla wojskowych i funkcjonariuszy wszystkich służb obecnych na polsko-białoruskiej granicy, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przekaże ok. pół tysiąca kontenerów mieszkalnych, do tego m.in. oświetlenie, agregaty prądotwórcze oraz żywność.

W środę szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że na granicy jest teraz 15 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. „Ta liczba żołnierzy została zwiększona. Oczywiście, wedle potrzeb, może być jeszcze bardziej zwiększona. Jest Straż Graniczna, jest Polska Policja. Służby są przygotowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie” – zapewnił szef MON. Jak dodał, „jesteśmy przygotowani na odparcie ataku” przedarcia się migrantów przez polsko-białoruską granicę. „Służby są gotowe, aby odeprzeć taki atak”.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 3,2 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. (PAP)

Autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk