Dziś jest czas próby, stoimy przed ogromnymi wyzwaniami – mówił w środę wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. „Wielu po obu stronach Europy nie chce zaakceptować naszej podmiotowości, wzrostu naszej siły i determinacji, by być narodem nie tylko niezależnym i wolnym, ale także silnym” – dodał.
W przededniu Święta Niepodległości wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wygłosił przemówienie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, a następnie złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W uroczystości wzięli także udział: premier Mateusz Morawiecki i ministrowie, w tym m.in. szef MON Mariusz Błaszczak i szef MSWiA Mariusz Kamiński, a także parlamentarzyści i przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.
„Gromadzimy się jak co roku w przeddzień święta narodowego, w przeddzień dnia, który został uznany za początek drugiej polskiej niepodległości, za początek II RP” – mówił wicepremier podczas swego przemówienia. „Czas, w którym przed 103 laty odzyskiwaliśmy niepodległość nie był czasem łatwym ani danym gdzieś z boku czy z góry, to był czas walki trudnej, skomplikowanej. Zaczynało się wszystko od momentu, w którym to, co można było określić jako ziemie polskie pod polską władzą, to było naprawdę niewiele” – dodał.
Podkreślał, że przed pokoleniami Polaków stały wówczas podstawowe pytania o kształt, charakter i ustrój przyszłego państwa. Mówiąc o okresie kształtowania się II Rzeczypospolitej, podkreślał, iż Polska miała wówczas – mimo licznych problemów – wiele historycznego szczęścia, które wcześniej nas często zawodziło.
„Mieliśmy wybitnych przywódców, mieliśmy pokolenie ludzi, którzy byli zaprawieni w walce o Polskę, którzy jej naprawdę chcieli i potrafili uzyskiwać poparcie, nie zawsze tak oczywiste, jak to dzisiaj się często sądzi. I dzięki temu Polska powstała jako duże europejskie państwo” – dodał prezes PiS.
Przyznał, że tamto państwo miało bardzo wiele problemów, których nie udało się rozwiązać w okresie II RP. Ale – jak zaznaczył – było to jednak państwo, które uczyniło z Polaków znów znaczący i wolny naród Europy. „Stało się to dlatego, że połączyli się ze sobą, a często to połączenie było w jednej osobie, ludzie czynu i ludzie myśli, bo to właśnie czyn i myśl są potrzebne, po to, by uzyskiwać wielkie polityczne sukcesy, te największe, a to był naprawdę sukces ogromny” – mówił Kaczyński.
Przypomniał, że dotychczas podczas podobnych uroczystości w ostatnich latach, mówił głównie o historii, szczególnie podczas stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ocenił, że „był to czas mający wiele swoich problemów, ale czas w gruncie rzeczy, z dzisiejszego punktu widzenia spokojny”.
„Dziś, tylko trzy lata później, stoimy przed ogromnymi wyzwaniami i tymi, które można na co dzień oglądać w polskiej telewizji czy internecie, chodzi o to, jak wszyscy państwo się domyślili, co dzieje się na części naszej granicy wschodniej, i z tymi, których już tak łatwo nie można ujrzeć, które przychodzą do nas również z zachodu” – mówił Kaczyński.
„Jaki jest wspólny mianownik tego, co się dzieje? Choć intencje są różne i różne są ośrodki, które prowadzą do tych konfliktów, otóż jest tak, że bardzo wielu po obu stronach Europy nie chce zaakceptować naszej podmiotowości, nie chce zaakceptować perspektywy naszego rozwoju, wzrostu naszej siły, wzrostu naszej determinacji” – przekonywał Kaczyński. „Determinacji, by być narodem nie tylko niezależnym, wolnym, ale także silnym, liczącym się. Bo tylko taka Polska może przetrwać” – zaznaczył prezes PiS.
Podkreślał, że „dziś jest czas próby odnoszący się właśnie do tej siły”. Jak dodał, ta siła to gospodarka, przemysł, armia, ale – jak zaznaczył – „siła to także wewnętrzna zwartość społeczeństwa i umiejętność przeciwstawiania się tym, którzy wewnątrz kraju działają przeciwko polskim interesom”. „Józef Piłsudski mówił: +w czasie kryzysu strzeżcie się agentów+ i trzeba się ich strzec, bo dzisiaj w sytuacji, która naprawdę wymaga zjednoczenia, pełnego zjednoczenia, widzimy i słyszymy bardzo wiele głosów, obserwujemy bardzo wiele działań, które przynajmniej budują podstawy do tego, by sądzić, że są inspirowane z zewnątrz, a na pewno w wielu przypadkach są inspirowane, czyli mamy także i wewnętrzny front” – mówił prezes PiS.
„A mimo wszystko musimy zwyciężyć – musimy zwyciężyć i nie tylko zachować naszą wolność, ale także naszą perspektywę – perspektywę budowania naprawdę silnej Polski” – powiedział. „Jestem przekonany, że miliony polskich patriotów pójdą tą drogą, a wtedy z cała pewnością zwyciężymy, choć być może będzie to zwycięstwo trudne, będzie to zwycięstwo, które przyjdzie nie od razu, ale przyjdzie na pewno. To od nas zależy” – dodał Kaczyński.
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy – od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. (PAP)
Autorzy: Daria Kania