Ukraina/ Media: olbrzymi popyt na podrobione certyfikaty covidowe

Karol Kwiatkowski10 listopada, 20213 min

Ukraińcy masowo otrzymują propozycje zakupu podrobionych certyfikatów covidowych; sądząc ze skali zjawiska popyt na te usługi jest szalony – pisze w środę ukraińska redakcja BBC.

Kupując podrobione certyfikaty, ludzie ryzykują pieniądze, zdrowie i wolność – zauważa serwis w materiale poświęconym ukraińskiemu „czarnemu rynkowi covidowemu”.

Większość regionów kraju jest w tzw. czerwonej strefie epidemicznej, gdzie z niektórych usług mogą korzystać tylko osoby posiadające zielony certyfikat covidowy (zaświadczenie o szczepieniu, negatywny wynik testu albo zaświadczenie o wyzdrowieniu). Na przykład, wchodząc do restauracji, klient okazuje taki certyfikat członkowi personelu (który również powinien być zaszczepiony).

Wraz z zaostrzeniem restrykcji wzrasta popyt na szczepienie; równolegle rośnie czarny rynek certyfikatów, a sprzedaż kwitnie online i offline – wskazuje BBC.

Według portalu najczęściej próby zakupu certyfikatu kończą się tym, że oszust znika po przelaniu mu części pieniędzy. Jednak co piąta taka „transakcja” dochodzi do skutku.

Zgodnie z danymi policji i ministerstwa ochrony zdrowia według stanu z 2 listopada na Ukrainie wszczęto ponad tysiąc spraw karnych w związku z podrabianiem certyfikatów.

Za świadome posługiwanie się podrobionym dokumentem grozi kara do 850 hrywien (ok. 130 złotych), areszt do sześciu miesięcy albo ograniczenie wolności do dwóch lat. Zaś za tworzenie i zbywanie sfałszowanych dokumentów medycznych przewidziana jest grzywna w wysokości 17 tys. hrywien (2,6 tys. zł) albo pozbawienie wolności do nawet pięciu lat – informuje BBC.

Jeśli posiadacz podrobionego dokumentu zachorował i zakaził innych, również może ponosić za to odpowiedzialność karną; za to grozi pozbawienie wolności od pięciu do ośmiu lat – wskazuje serwis.

Ukraińskie władze planują zaostrzyć kary za podrabianie i korzystanie ze sfałszowanych certyfikatów. Odpowiednia ustawa przeszła pierwsze czytanie na początku miesiąca.

W pełni zaszczepionych jest ponad 8 z 41 mln mieszkańców kraju.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk