Polska przekazała Gruzji 468 tys. dawek szczepionki przeciw Covid-19

Nasza Polska10 listopada, 20213 min

4 listopada br. do Gruzji dotarła pierwsza partia podarowanych przez Polskę 468 tys. szczepionek przeciwko Covid-19. To wyraz naszej solidarności i wsparcia dla jednego z najważniejszych partnerów w regionie, z którym łączą nas strategiczne wybory dokonane przez społeczeństwo i pragnienie przynależenia do wspólnoty europejskich wartości.

Równy i bezpieczny dostęp do szczepień to wciąż istotny czynnik w walce z pandemią, a zwiększenie liczby zaszczepionych osób w skali globalnej to niezbędny krok na drodze do jej pokonania. Polska od miesięcy udziela wsparcia i pomocy w zakresie dostaw szczepionek do państw, w których wciąż ich brakuje. Gruzja, to kolejny kraj, który możemy wesprzeć w realizacji programów szczepień. Dotychczas Polska przekazała szczepionki przeciwko Covid-19 między innymi mieszkańcom Egiptu, Wietnamu, Tajwanu, Kenii, Ukrainy, Australii, Norwegii, Kirgistanu, Uzbekistanu, Serbii, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny.

Niezależnie od obecnego wsparcia w postaci darowizny szczepionek, polska pomoc rozwojowa na rzecz Gruzji realizowana jest od 2004 roku. Obecnie prowadzone działania służą wsparciu polityki społecznej wobec osób niepełnosprawnych, w tym ich aktywizacji zawodowej oraz poprawie infrastruktury ośrodków dla tych osób. Wspieramy też rozwój krajowych i regionalnych systemów zarządzania kryzysowego poprzez budowanie systemu szkolenia strażaków i rozwój sieci jednostek ratowniczych. Polska uczestniczy też w procesie rozwoju systemu edukacji wczesnoszkolnej, a także wsparcia rozwoju i promocji gospodarczej wybranych regionów Gruzji.

Komunikat MSZ

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk