Poznań/ „Murem za polskim mundurem”; manifestacja wsparcia dla służb strzegących granicy z Białorusią

Karol Kwiatkowski10 listopada, 202110 min

Mieszkańcy Poznania wyrazili w środę swoją solidarność i wsparcie dla służb strzegących granicy z Białorusią. Uczestnicy manifestacji, z narodowymi flagami w dłoniach, skandowali m.in. „murem za polskim mundurem” i „dziękujemy”.

W manifestacji w centrum Poznania wzięło udział – według policji – ok. 60 osób.

Jak podkreślili w środę organizatorzy, „na polsko-białoruskiej granicy w tej chwili trwa napór kilku tysięcy migrantów, którzy chcą przedostać się na terytorium państwa polskiego. Według oficjalnej narracji białoruskich władz, obywatele krajów Bliskiego Wschodu, którzy w ostatnich miesiącach masowo przylatują na Białoruś, by później nielegalnie przekroczyć granicę z Unią Europejską – to turyści, którzy w kraju przebywają legalnie. W obliczu zagrożenia mamy jednak na kogo liczyć. Naszej wschodniej granicy strzegą tysiące żołnierzy oraz funkcjonariuszy straży granicznej i policji. Wartę pełnią przez całą dobę, niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy pada deszcz. Za ich trud i poświęcenie jesteśmy im niezmiernie wdzięczni”.

Organizatorzy wskazali także, że dzień manifestacji nie jest przypadkowy. Jak podkreślono, „jutro oddamy cześć naszym przodkom, którzy wywalczyli dla nas wolność. Natomiast dzisiaj chcemy wyrazić szacunek wobec współczesnych bohaterów, broniących naszych granic”.

Większość osób, które w środę na poznańskim placu Mickiewicza manifestowało swoje wsparcie dla służb strzegących granicy z Białorusią, trzymało w dłoniach polskie flagi narodowe. Skandowano m.in. „murem za polskim mundurem” i „dziękujemy”.

Szefowa klubu radnych PiS w Radzie Miasta Poznania Klaudia Strzelecka odczytała w trakcie manifestacji list, jaki skierował do uczestników pochodzący z Poznania wiceminister SZ Szymon Szynkowski vel Sęk. „Jesteśmy wdzięczni naszym służbom za to, że codziennie stają twarzą w twarz z zagrożeniem, jakie powstaje na naszej granicy. Dziś musimy być zjednoczeni w odparciu ataku na naszą suwerenność. Musimy pokazać naszą siłę i jedność, i odpowiedzialność dla dobra wszystkich obywateli. Musimy dbać o szacunek dla honoru polskiego munduru, bo w tym szczególnym czasie, kiedy obchodzimy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, po raz kolejny w naszej historii jest ona wystawiana na próbę. Zdolność do skutecznej obrony naszych granic jest miarą naszej suwerenności” – napisał Szynkowski vel Sęk.

Wśród uczestników byli także m.in. kombatanci Poznańskiego Czerwca ’56. Marta Przybyła, jedna z uczestniczek tamtych wydarzeń, podkreślała w trakcie manifestacji, że „jesteśmy sercem za wojskiem, za polską policją, za pogranicznikami i za WOT-em. Dziękujemy wam za obronę. Dziękujemy wam za to, że możemy spokojnie w nocy spać, że bronicie naszego bezpieczeństwa” – mówiła.

Manifestację zorganizowało m.in. Stowarzyszenie Projekt Poznań, Instytut Poznański, oraz lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości.

We wtorek Rada Miasta Poznania odrzuciła zaproponowane przez klub PiS stanowisko dotyczące wsparcia funkcjonariuszy polskich służb strzegących granicy z Białorusią. Projekt stanowiska głosił, że Rada Miasta Poznania, „w obliczu bezprecedensowego w swej skali ataku hybrydowego na Polskę ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki, wyraża swoją solidarność z polskimi służbami, w szczególności z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Wojska i Policji, strzegącymi granicy polsko-białoruskiej”.

Szefowa klubu radnych PiS Klaudia Strzelecka podkreśliła we wtorek, że Rada Miasta Poznania „nie uznała za istotne, żeby ponadpolitycznie, ponadpartyjnie wyrazić solidarność z naszymi pogranicznikami”.

„Koalicja Obywatelska nie jest w stanie wyrazić solidarności, którą okazują nam Niemcy, USA, Litwa, Łotwa, Estonia, Grecja, Macedonia, Czechy, Słowacja, Ukraina, politycy unijni i wiele innych ważnych instytucji. My wspieramy ich i ich działania, działania rządu koordynujące ich ciężką i trudną pracę na rzecz obrony granicy Polski i Unii Europejskiej” – stwierdziła.

Szef klubu radnych KO Marek Sternalski powiedział we wtorek PAP, że zaproponowane przez radnych PiS stanowisko „jest niekompletne”. Zaznaczył też, że na przyszłotygodniowej sesji Rady Miasta Poznania przedstawiony zostanie projekt zawierający wyrazy wsparcia dla Wojska Polskiego i innych służb, ale i – jak mówił – oczekiwania względem władz w związku z obecnym kryzysem oraz wezwanie do humanitarnego traktowania znajdujących się na granicy kobiet i dzieci.

„Stanowisko rady miasta powinno zawierać wszystkie elementy istotne z punktu widzenia solidarności ze służbami na granicy. Tę solidarność rozumiemy w ten sposób, że strzegącym granicy polsko-białoruskiej będzie zapewnione przez rząd jak największe bezpieczeństwo. Na najbliższą sesję przygotujemy stanowisko zawierające nie tylko słowa wsparcia, ale i nasze oczekiwania względem polskiego rządu i prezydenta kraju. Chcemy, by została zwołana Rada Bezpieczeństwa Narodowego i by Polska skorzystała z zadeklarowanej pomocy UE i z rozważenia wsparcia NATO” – podkreślił Sternalski.

„Naszym zdaniem to, co zaproponowało PiS jest tylko wycinkiem większej całości. Chcemy mówić kompleksowo o bezpieczeństwie polskich granic. Dziś każdy Polak solidaryzuje się ze służbami strzegącymi granicy z Białorusią, ale wsparcie musi być efektywne, musi się wiązać z działaniem, nie może być tylko deklaracją” – dodał.

W projekcie stanowiska radnych PiS podkreślono, że „wykorzystanie migrantów jako +żywych tarcz+, w połączeniu z działaniami dezinformacyjnymi jest obliczone na zdestabilizowanie sytuacji w regionie i wywarcie presji nie tylko na Polskę, ale na całą Unię Europejską”. „W obliczu tego wyzwania, dzisiaj fundamentalnego z punktu widzenia naszego kraju, dzielące nas różnice polityczne muszą zejść na plan dalszy, a naszym obowiązkiem jest wsparcie działań służb stojących na straży bezpieczeństwa Polski” – wskazano. (PAP)

autorzy: Anna Jowsa, Rafał Pogrzebny

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk