Na granicy spokojnie

Karol Kwiatkowski9 listopada, 20213 min

Nie odnotowaliśmy żadnych szczególnych zdarzeń, w tym prób nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z terytorium Białorusi do Polski – przekazał PAP we wtorek popołudniu rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki.

„Nie odnotowaliśmy żadnych szczególnych zdarzeń, w tym prób nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z terytorium Białorusi do Polski. Granica jest chroniona przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, wojsko oraz policję” – przekazał PAP we wtorek popołudniu rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki.

Polsko-białoruski odcinek granicy na Lubelszczyźnie liczy 171 km. „Granica w województwie lubelskim jest o tyle charakterystyczna na odcinku z Białorusią, że w całości przebiega po rzece granicznej Bug – rzece dzikiej – która stanowi też dość sporą przeszkodę w nielegalnym pokonywaniu granicy” – wyjaśnił rzecznik NOSG.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. W ciągu pierwszego półrocza 2022 roku wzdłuż podlaskiego odcinka granicy z Białorusią ma powstać zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk