[FILM] Policja: ogrodzenie odbudowane po próbie agresywnego przekroczenia granicy

Karol Kwiatkowski9 listopada, 20214 min

Wojsko Polskie odbudowało już ogrodzenie przy granicy z Białorusią w miejscu, w którym próbowano ją masowo i agresywnie przekroczyć – przekazała we wtorek wieczorem policja. Do próby siłowego wejścia na terytorium Polski doszło w poniedziałek w okolicach Kuźnicy.

Od poniedziałku przy przejściu granicznym Kuźnica-Bruzgi przebywa grupa migrantów. W poniedziałek rano media obiegły nagrania, które przedstawiały ich marsz w kierunku polskiej granicy. Kolejne filmy pokazywały już sytuację przy samym ogrodzeniu granicznym. Niektóre ze zgromadzonych tam osób próbowały sforsować zaporę z drutu kolczastego, uderzając w nią i tnąc pręty. Wczesnym popołudniem resort spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że polskie służby udaremniły próbę siłowego przekroczenia granicy, a sytuacja jest „opanowana”.

We wtorek wieczorem Komenda Główna Policji poinformowała na Twitterze, że ogrodzenie graniczne w miejscu, w którym doszło do masowej i agresywnej próby przekroczenia zewnętrznej granicy Unii Europejskiej pomiędzy Polską a Białorusią, jest już odbudowane przez Wojsko Polskie. „Dalej strzeżemy granicy wspólnie z @Straz_Graniczna i #WojskoPolskie” – zaznaczono.

Przedstawiciele rządu podkreślają, że obecnie na granicy polsko-białoruskiej Polska mierzy się z najtrudniejszą sytuacją od początku kryzysu migracyjnego. „To pierwsza taka sytuacja od 30 lat, kiedy możemy powiedzieć, że bezpieczeństwo, integralność naszych granic jest w tak brutalny sposób atakowana i testowana” – stwierdził we wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W ostatnim czasie dochodziło do prób siłowego wejścia na terytorium Polski przez cudzoziemców grupowanych przez białoruskie służby pod granicą, a także do prowokacji ze strony tych służb.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk