USA/ Nowy Jork. Pracownicy miejscy mogą ubiegać się o zwolnienie od wymogu szczepień z powodów religijnych lub medycznych

Karol Kwiatkowski6 listopada, 20213 min

Ekipa burmistrza Nowego Jorku Billa de Blasio podpisała w piątek umowy z 20 związkami zawodowymi dotyczące obowiązku szczepień przeciw koronawirusowi. Nie obejmują one ani reprezentujących straż pożarną i ani policję – podała CNN.

Jak poinformowała powołując się na rzeczniczkę de Blasio Laurę Feyer piątkowe porozumienie pozwala pracownikom miejskim mogą ubiegać się o zwolnienie od wymogu szczepień z powodów religijnych lub medycznych. Do czasu podjęcia decyzji w sprawie ich wniosków muszą przedstawiać wyniki testów na obecność Covid-19.

20 związków zawodowych objętych ugodą zrzesza około 96 tys. pracowników miejskich. Biuro burmistrza zaproponowało negocjacje z wszystkimi 42 związkami zawodowymi. Wcześniej m.in. miejskie departamenty edukacji oraz zdrowia osiągnęły oddzielne porozumienia.

„Władze Nowego Jorku ogłosiły w piątek, że wciąż negocjują z innymi związkami, które tworzą tzw. Miejski Komitet ds. Pracy. Jest to konsorcjum związków reprezentujących pracowników różnych agencji miejskich” – informuje CNN.

Jak podkreślają pracownicy miejscy, którzy złożyli wnioski o zwolnienie z obowiązku szczepień z powodów religijnych lub medycznych między 3 a 5 listopada będą otrzymywać wynagrodzenie do czasu orzeczenia w tej sprawie. Nie pozostaną jednak na liście płac, kiedy odwołają się następnie od niekorzystnej dla nich decyzji.

Pracownicy komunalni z 20 związków, którzy z powodu zaniechania wymogu szczepień zostali skierowani na urlopy bezpłatne mają możliwość dobrowolnego opuszczenia pracy przy jednoczesnym zachowaniu ubezpieczenia zdrowotnego do 30 czerwca.

„Biuro De Blasio twierdzi, że do czwartku 92 proc. wszystkich pracowników miasta otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. 18 600 wciąż nie jest zaszczepionych. (…) Zarówno departament sanitarny jak i departament policji mają wskaźnik szczepień na poziomie 86 proc., a straży pożarnej 84 proc.” zauważyło CNN.

Wybrany na burmistrza w następnej kadencji Eric Adams wyraził zadowolenie z osiągniętej umowy. Zachęcał de Blasio do dalszych wysiłków zmierzających do porozumienia z związkami zawodowymi policji i strażaków.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk