W niedzielę w Kościele katolickim Światowy Dzień Misyjny

Karol Kwiatkowski24 października, 20215 min

„Nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli” – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego obchodzonego w Kościele powszechnym 24 października. W Polsce nazywany jest Niedzielą Misyjną, która rozpoczyna Tydzień Misyjny. Zebrane tego dnia pieniądze z tacy będą przeznaczone na utrzymanie i rozwój Kościoła na terytoriach misyjnych.

Z okazji Światowego Dnia Misyjnego od kilku lat papież przygotowuje specjalne orędzie. W tym roku, podejmując temat pandemii, wezwał do „misji współczucia, zdolnej uczynić z niezbędnego dystansu miejsce spotkania, opieki i promocji”.

Zaapelował o tworzenie „wspólnoty przynależności i solidarności” oraz przestrzegł przed zamykaniem się w „najbardziej tchórzliwym sceptycyzmie” i głoszeniem opinii, że „wszystko jest takie samo, nic się nie zmieni”.

Zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba „misjonarzy nadziei”, którzy będą przypominać, że nikt nie zbawia się sam.

„Nowe czasy wymagają wiary zdolnej, by nadać rozmach inicjatywom i kształtowaniu wspólnot, poczynając od mężczyzn i kobiet, którzy uczą się brać odpowiedzialność za słabość własną i cudzą, promując braterstwo i przyjaźń społeczną” – napisał papież, przywołując fragment swej najnowszej encykliki „Fratelli tutti”.

Głównym celem Niedzieli Misyjnej i Tygodnia Misyjnego jest modlitwa za terytoria misyjne, gdzie Kościół lokalny jest jeszcze ubogi i potrzebuje wsparcia duchowego i materialnego. Tego dnia w świątyniach na całym świecie wierni modlą się za misje i składają ofiary na tacę, które przeznaczane są na tzw. Fundusz Solidarności, z którego Kongregacja Ewangelizacji Narodów przekazuje konkretne sumy na realizację projektów misyjnych.

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zebrały podczas zeszłorocznej Niedzieli Misyjnej i przekazały Stolicy Apostolskiej kwotę 940 824,05 USD. Rok wcześniej, czyli przed pandemią w 2019 r., podczas Niedzieli Misyjnej udało się zebrać i przekazać Stolicy Apostolskiej kwotę 1 134 489,43 USD. (w 2018 r. – 1 196 115, 98 USD)- powiedział dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych ks. dr Maciej Będziński.

Wyjaśnił, że pieniądze te zostały przeznaczone na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych, a także formację katechistów, kapłanów i rozwój ewangelizacji medialnej.

W sumie zostało zrealizowanych 58 projektów. Z obliczeń Kongregacji Ewangelizacji Narodów wynika, że pomoc Papieskich Dzieł Misyjnych dociera do 600 mln katolików.

Na świecie działa 120 dyrekcji krajowych PDM, które prowadzą animację misyjną w Kościołach lokalnych” – poinformował ks. Będziński.

Światowy Dzień Misyjny jest świętem Papieskich Dzieł Misyjnych. Został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI. Obchodzony jest każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie w przedostatnią niedzielę października. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W Polsce zwany jest Niedzielą Misyjną i przedłuża się na cały tydzień.

Z tej okazji dyrekcja krajowa PDM przygotowała materiały liturgiczno-formacyjne do wykorzystania przez katechetów i duszpasterzy.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *