W Watykanie i Rzymie uczczono 43. rocznicę wyboru Jana Pawła II

Magdalena Targańska16 października, 20213 min

W przypadającą w sobotę 43. rocznicę wyboru Jana Pawła II na konklawe wielu polskich pielgrzymów oddało mu hołd przy jego grobie w bazylice watykańskiej. Wierni zatrzymywali się na modlitwę w Kaplicy Świętego Sebastiana. Rocznicę uczczono też w polskim kościele w Rzymie.

Działająca od 2009 roku przy kościele świętego Stanisława w Wiecznym Mieście katolicka szkoła podstawowa otrzymała w rocznicę imię Jana Pawła II.

Podczas uroczystości odczytany został specjalny list z Watykanu, w którym podkreślono: „Jego Świątobliwość Franciszek łączy się duchowo ze wspólnotą duszpasterstwa Polaków w diecezji rzymskiej, przeżywającą uroczystość nadania imienia św. Jana Pawła II Katolickiej Szkole Podstawowej, działającej przy kościele świętego Stanisława”.

Kardynał Karol Wojtyła został wybrany po południu 16 października 1978 roku w ósmym głosowaniu, w trzecim dniu konklawe. Odbyło się ono półtora miesiąca po poprzednim, na którym wybrano Jana Pawła I. Jego pontyfikat, przerwany z powodu nagłej śmierci na zawał, trwał 33 dni.

Wybór metropolity krakowskiego ogłosił około godziny 19 kardynał Pericle Felici. Nowy papież, który przyjął imię Jan Paweł II, był 264. następcą Świętego Piotra i pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch.

Jego pontyfikat trwał prawie 27 lat.

Po beatyfikacji w 2011 i kanonizacji w 2014 roku wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II przypada 22 października, w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu.

Tego dnia na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu ( Angelicum) w Wiecznym Mieście otwarta zostanie wystawa „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk