Jest zgoda na manifestację przed TSUE w Luksemburgu

Magdalena Targańska16 października, 202123 min

Dostaliśmy potwierdzenie, że nie ma przeciwskazań do zorganizowania manifestacji przed TSUE w Luksemburgu w związku z sytuacją kopalni i elektrowni Turów – poinformował PAP szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki „S” Jarosław Grzesik. Protest zaplanowano na 22 października.

O planowanym proteście przed siedzibą Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu poinformował pod koniec września przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

Szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki „S” potwierdziła PAP, że związkowcy otrzymali już na to oficjalną zgodę ze strony władz Luksemburga.

„W piątek po południu dostaliśmy drogą mailową potwierdzanie, że nie ma żadnych przeciwskazań do zorganizowania naszej manifestacji” – przekazał Grzesiak.

Przypomniał, że manifestacja rozpocznie się 22 października o godz. 10. „Maksymalna liczba osób jaką można było zgłosić to 2000 i tylu uczestników zgłosiliśmy. Logistycznie zajmujemy się tym już od dwóch tygodni, więc w zasadzie jesteśmy przygotowani” – podkreślił.

Informację o oficjalnym pozwoleniu na manifestację jako pierwsze podało Radio Zet.

W maju TSUE – odpowiadając na wniosek Czech – nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Do tej pory odbyło się 17 spotkań przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych ze stroną czeską. Rozmawiali także eksperci i przedstawiciele samorządów oraz kierownictwo kopalni. Pod koniec września minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy polsko-czeskie ws. kopalni Turów zakończyły się fiaskiem.(PAP)

 

autorka: Karolina Kropiwiec

Udostępnij:

Magdalena Targańska

2 comments

 • Wlodzimierz

  16 października, 2021 at 6:43 pm

  Trzeba bojkotować wszystkie towary z Czech. Nie kupować piwa i innych towarów czeskich. Najlepiej się wpływa ekonomicznie. Pepiczki precz!

  Reply

 • Wlodzimierz

  16 października, 2021 at 6:44 pm

  Podobno wody im brakuje a mają pełne baseny przy domach to jak to jest?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk