DuchowośćZagranicaPapież Franciszek: wiara nie jest obowiązkiem ani monetą przetargową

Karol Kwiatkowski10 października, 202113 min

Wiara nie jest „obowiązkiem” ani „monetą przetargową” – powiedział w niedzielę papież Franciszek wiernym. Mówił, że trzeba wyzwolić się z „wiary komercyjnej i mechanicznej, która sugeruje fałszywy obraz Boga jako księgowego i kontrolera, a nie Ojca”.

W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański papież nawiązał do fragmentu Ewangelii o spotkaniu Jezusa z bogatym młodzieńcem, który zapytał: „Co mam uczynić, żeby otrzymać życie wieczne?”

Jego religijność – jak wyjaśniał Franciszek – polega na obowiązku, na tym, by uczynić, żeby mieć. „To jest relacja handlowa z Bogiem”, zgodnie z zasadą: „daję, abyś (mnie) dał” – ostrzegł.

„Wiara nie jest zimnym, mechanicznym obrzędem, jakimś +muszę-czynię-otrzymuję+. To jest kwestia wolności i miłości” – wyjaśnił.

Franciszek wskazywał: „Zbawienie jest darem, a nie obowiązkiem, jest dane darmo”. Ostrzegał, że wiara bez daru i bezinteresowności oraz uczynków miłosierdzia jest „niekompletna, słaba, chora” i „czyni smutnym”.

„Możemy ją porównać do pokarmu bogatego i pożywnego, ale pozbawionego smaku albo do dobrze rozegranego meczu, lecz bez goli” – mówił papież.

Zauważył: „Często czynimy niezbędne minimum, podczas gdy Jezus zachęca do możliwego maksimum”.

Franciszek nawiązał do obchodzonego w niedzielę Światowego Dnia Chorób Psychicznych i pozdrowił wszystkich nimi dotkniętych. Wspomniał także o ofiarach, często młodych, samobójstw.

„Modlimy się za nich i za ich rodziny , aby nie zostali sami, lecz aby byli otoczeni opieką” – powiedział.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Jeden Komentarz

  • Lech

    10 października, 2021 at 4:06 pm

    A obowiązek szczepień w Twoim ojcze gronie Jezus uzdrawiał trędowatych a Ty się mały człowieczku grypy boisz wstyd. GDZIE TWOJA WIARA?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

osiemnaście + 18 =