Prokuratura: jest śledztwo ws. napisów na barakach w byłym KL Birkenau

Magdalena Targańska7 października, 20213 min

W sprawie napisów umieszczonych na dziewięciu poobozowych barakach w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau zostało wszczęte prokuratorskie śledztwo – poinformowała w czwartek PAP prokurator rejonowa w Oświęcimiu Grażyna Pniak.

Szefowa prokuratury powiedziała, że formalnie w czwartek zostało wszczęte śledztwo.

„Śledztwo zostało wszczęte pod kątem przepisów dotyczących zniszczenia zabytków. (…) Będziemy ustalali też, czy nie doszło do zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. (…) Napisy zostaną przeanalizowane pod kątem mowy nienawiści” – powiedziała prokurator Pniak.

Napisy na zabytkowych budynkach dostrzegł we wtorek strażnik z Muzeum Auschwitz podczas obchodu. Placówka zakomunikowała wówczas, że napisy w językach niemieckim oraz angielskim, w części mające charakter antysemicki, zostały naniesione czarną farbą w sprayu na ściany dziewięciu drewnianych baraków obozowych.

Muzeum Auschwitz w wydanym oświadczeniu podkreśliło, że „tego typu zdarzenie – będące znieważeniem Miejsca Pamięci – to przede wszystkim oburzający atak na symbol jednej z największych tragedii w historii ludzkości oraz niezwykle bolesny cios w pamięć wszystkich ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau”.

Szefowa oświęcimskiej prokuratury powiedziała w czwartek w rozmowie z PAP, że policja na miejscu wykonała niezbędne czynności: przeprowadzone zostały oględziny i sporządzona dokumentacja fotograficzna. Przesłuchano też strażnika z Muzeum Auschwitz oraz wicedyrektora tej placówki.

W środę konserwatorzy z Miejsca Pamięci Auschwitz rozpoczęli usuwanie napisów.

Rzecznik oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka przypomniała, że za uszkodzenie zabytku grozi kara więzienia od 6 miesięcy do 8 lat. (PAP)

 

Autor: Marek Szafrański

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

11 − siedem =