Rosja/ Moskwa zaprosiła talibów na międzynarodowe rozmowy o Afganistanie

Karol Kwiatkowski7 października, 20212 min

Władze Rosji zaprosiły reprezentantów rządu talibów na międzynarodowe obradach na temat Afganistanu, które odbędą się w Rosji 20 października – powiedział w czwartek przedstawiciel Rosji ds. Afganistanu Zamir Kabulow.

Dyplomata nie ujawnił szczegółów dotyczących nachodzących obrad.

W marcu tego roku Rosja była gospodarzem konferencji poświęconej Afganistanowi, podczas której jej władze, USA, Chiny i Pakistan wydały wspólne oświadczenie wzywające wojujące wówczas ze sobą strony afgańskie do zawarcia porozumienia pokojowego i ograniczenia przemocy. Wezwano też talibów do niewszczynania ofensyw wiosną i latem.

Kilka miesięcy później USA i sojusznicy wycofali wojska po trwającej dwadzieścia lat okupacji Afganistanu, a talibowie przejęli władzę nad krajem.

Rosja obawia się destabilizacji regionu oraz tego, że talibowie mogą infiltrować byłe sowieckie republiki w Azji Środkowej, które są strategiczne dla Moskwy – zauważa Reuter.

Niedługo po tym, jak talibowie przejęli władzę, Rosja przeprowadziła ćwiczenia wojskowe w Tadżykistanie. W czwartek Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem tadżyckim Emomalim Rachmonem, podczas której omówiono kwestie bezpieczeństwa związane z ostatnimi wydarzeniami w Afganistanie. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk