Kamiński dla „Sieci”: to Putin w nas uderzył. Ale przegra

Nasza Polska3 października, 202115 min

Putin bada, na ile twarde jest nasze państwo; im więcej słabości teraz okażemy, tym bardziej brutalna będzie ingerencja w nasze sprawy – mówi szef MSWiA Mariusz Kamiński w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” zatytułowanym „Łukaszenka i Putin przegrają tę wojnę”.

Cały wywiad ukaże się w poniedziałkowym wydaniu tygodnika. W niedzielę na stronie internetowej czasopisma pojawiła się jego zapowiedź.

Minister Mariusz Kamiński wyjaśnia sytuację na granicy Polski z Białorusią. Zauważa, że „Putin bada, na ile twarde jest nasze państwo”. „Im więcej słabości teraz okażemy, tym bardziej brutalna będzie ingerencja w nasze sprawy” – mówi. „Rosja zawsze bazowała na słabości Zachodu. Musimy pokazać naszą determinację” – podkreśla koordynator służb specjalnych.

Jak zapowiada tygodnik, w wywiadzie zatytułowanym „Łukaszenka i Putin przegrają tę wojnę” Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych, „komentuje grę Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki, w której nasi wschodni sąsiedzi starają się wykorzystywać migrantów jako narzędzie wpływu”.

„Być może Łukaszenka liczy, że w ten sposób zmusi Unię Europejską do zniesienia sankcji, uznania go za legalnego prezydenta. Ale ważniejszy tu jest Putin, który chciałby panować nad kurkiem z migrantami, dowolnie go odkręcać i przykręcać. A przy tym może chować się za białoruskim dyktatorem i udawać, że nie ma z tym nic wspólnego” – ocenia szef MSWiA.

Kamiński zwraca również uwagę na fakt, że Białorusini cały czas próbują ściągać więcej obcokrajowców. „Wiemy, że w ostatnich dniach zapadły decyzje o umowach z kolejnymi krajami w sprawie ruchu bezwizowego. Wśród tych państw jest Pakistan, gdzie mamy rzeszę uchodźców z Afganistanu, ale też RPA, skąd do Europy łatwo mogą się dostać migranci z innych państw Afryki, czy Jordanii, w której mamy ogromny rezerwuar uchodźców syryjskich. Białoruskie linie lotnicze nawiązują kolejne połączenia. Ruszyły samoloty z Bejrutu, z Damaszku, zwiększyła się liczba przylotów z Turcji” – mówi.

Minister podkreśla, że jednak”(…) nasza twarda i konsekwentna postawa sprawia, że Łukaszenka zaczyna mieć problemy”. „On był przekonany, że my ze względu na polityczną poprawność przyjmiemy wszystkich i zalegalizujemy. Jeśli chodzi np. o obywateli Iraku, nie ma żadnych podstaw, by nadawać im status uchodźców, bo jak na Bliski Wschód, sytuacja jest tam od kilku lat w miarę stabilna” – wyjaśnia.

Kamiński zauważa także, że obecna sytuacja stwarza również zagrożenie dla samego Łukaszenki. „Mamy informacje zarówno ze źródeł wywiadowczych, jak i dyplomatycznych, że zwykli Białorusini są coraz bardziej zdezorientowani i zaniepokojeni tym, co się dzieje. Wieczorami widują w parkach, na głównych ulicach swoich miast setki przybyszów z Azji, Afryki” – dodaje.(PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

One comment

  • miki

    3 października, 2021 at 4:04 pm

    #CytfP>Mamy informacje zarówno ze źródeł wywiadowczych, jak i dyplomatycznych, że zwykli Białorusini są coraz bardziej zdezorientowani i zaniepokojeni tym, co się dzieje. Wieczorami widują w parkach, na głównych ulicach swoich miast setki przybyszów z Azji, Afryki”
    a zwykli Polacy byliby tym zachwyceni..idz Mariusz i przelec jakas owce bo bredzisz

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk