[WIDEO] Mariusz Kamiński do posła Sterczewskiego: Ty nieodpowiedzialny, niemądry człowieku

Magdalena Targańska1 października, 20217 min

Przez takich ludzi jak pan Łukaszenka tryumfuje i telewizja białoruska i rosyjska pokazuje pana wyczyny dla swoich celów propagandowych i politycznych. Ty nieodpowiedzialny, niemądry człowieku – powiedział w czwartek w Sejmie Minister Mariusz Kamiński do posła KO Franciszka Sterczewskiego.

W czwartek w Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Szef MSWiA mówił m.in. o obozowisku migrantów w Usnarzu.

– W pierwszej połowie sierpnia na wysokości miejscowości Usnarz Górny pojawiła się około 90 nielegalnych migrantów. Kiedy zobaczyli, że są funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej, większość z nich wycofała się i zapewne nie byłoby żadnego problemu z Usnarzem, gdyby nie działania niektórych nieodpowiedzialnych polityków, posłów, którzy urządzali tam happeningi – powiedział z mównicy sejmowej Kamiński.

Kamiński zwrócił się do posła Koalicji Obywatelskiej Franciszka Sterczewskiego:

– W tych dniach, kiedy wy udawaliście, że niesiecie pomoc, gdzie udawaliście, że nie wiecie, że oni są po drugiej stronie granicy, gdzie nielegalni migranci usiłowali złamać prawo, pan, panie pośle zachowywał się człowiek niemądry, nieodpowiedzialny, urządzał sobie pan tam polityczne happeningi.

– Wie pan, co pan sprowokował? Z grupy 90 uchodźców nagle powstała grupa 30 uchodźców. Wiemy już, co to są za ludzie – mówił dalej minister, co zostało przerwane przez okrzyki na sali. Szef MSWiA zwrócił się kolejny do Sterczewskiego: „Posłuchaj mnie niemądry człowieku, co mam do powiedzenia, nie przekrzykuj. Po raz pierwszy może posłuchaj jakiejś informacji, bo jest to informacja istotna”.

– Informuje wysoką izbę i opinię publiczną: 20-24 września na terenie Białorusi była delegacja UNHCR (agenda ONZ ds. uchodźców), byli delegaci z Genewy i z Budapesztu – kontynuował Kamiński.

– Spotkali się z przedstawicielami władz białoruskich w sprawie tego obozu w Usnarzu. Rozmawiali z MSZ, rozmawiali ze Strażą Graniczną, rozmawiali z białoruskim Czerwonym Krzyżem, a na koniec rozmawiali z naszymi dyplomatami z ambasady w Mińsku. Otóż przekazali nam taką informację: cała trzydziestka, która tam koczuje w dużej dyscyplinie i w dużej fraternizacji ze służbami białoruskimi. Cała trzydziestka – są to obywatele Afganistanu, którzy od kilku lat przebywają legalnie w Rosji, większość z nich mieszkała w ostatnich latach w okolicach Uralu – tam pracowali, tam żyli. Nagle dokonano selekcji tej grupy międzynarodowej, zostało trzydziestu Afgańczyków z Rosji – mówił minister.

– Przedstawiciele UNHCR apelowali do władz białoruskich, żeby wycofali tych ludzi z polsko-białoruskiej granicy, żeby tym ludziom zapewniono w innym miejscu warunki pobytu. Przedstawiciele UNHCR spotkali się z przedstawicielami naszej ambasady w Mińsku, przedstawili im swoją opinię, że nie są to uchodźcy w rozumieniu Konwencji Genewskiej. Są to nielegalni migranci, którzy żyli legalnie i bezpiecznie w Rosji przez ileś lat – dodał.

– Taka jest prawda o tym i to przez takich ludzi jak pan, Łukaszenka tryumfuje i telewizja białoruska i rosyjska pokazuje pana wyczyny dla swoich celów propagandowych i politycznych. Ty nieodpowiedzialny, niemądry człowieku – zwrócił do Sterczewskiego Kamiński.

Podczas wystąpienia w Sejmie Mariusz Kamiński mówił także o tym co dzieje się na granicy:

– Niemal codziennie dochodzi do prowokacji z udziałem służb mundurowych białoruskich. Dochodzi do sytuacji, że żołnierz w mundurze białoruskim mierzy do naszego żołnierza z długiej broni, przeładowuje tę broń, naciska spust w kierunku naszego żołnierza, to jest tzw. pusty strzał – mówił Kamiński dodając, że jest to prowokowanie do tego, żeby padł pierwszy strzał i to strzał ze strony Polski.

Kamiński mówił też o oddawaniu prowokacyjnych strzałów w powietrze na widok polskich patroli. – To są rzeczy niedopuszczalne. To jest prowokowanie sytuacji niezwykle groźnych – podkreślał.

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk