Jeden zgon i Słowenia wstrzymuje szczepienia preparatem Johnson & Johnson

Nasza Polska29 września, 20213 min

Słowenia wstrzymuje szczepienia przeciw Covid-19 preparatem koncernu Johnson & Johnson – przekazał w środę minister zdrowia Janez Poklukar. Decyzję podjęto po tym, jak 22-letnia kobieta zmarła w 14 dni po przyjęciu tej szczepionki.

Poklukar poinformował, że wstrzymanie szczepień preparatem J&J do czasu dokładnego wyjaśnienia przyczyn zgonu kobiety zaproponował słoweński Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Wstępnie wiadomo, że 22-latka zmarła na skutek krwotoku do mózgu i skrzepów krwi. Wcześniej inna młoda kobieta doświadczyła po szczepieniu poważnych efektów ubocznych, jednak udało się ją uratować.

Według słoweńskiej agencji prasowej STA popularność jednodawkowej szczepionki J&J wzrosła w ostatnich tygodniach po decyzji rządu, że do certyfikatu sanitarnego Covid-19 kwalifikować się będą jedynie zaszczepieni. Obecnie w Słowenii bez tego certyfikatu nie można korzystać z większości usług publicznych.

We wtorek rząd w Lublanie ogłosił, że w związku z wysokim zapotrzebowaniem zakupił kolejne 100 tys. dawek szczepionki od Węgier.

Dotychczas w liczącej około 2 mln mieszkańców Słowenii szczepionkę J&J przeciw koronawirusowi otrzymało około 120 tys. osób.

Słoweński minister zdrowia podkreślił w środowym oświadczeniu, że w całym kraju na milion zaszczepionych stwierdzono jedynie dwa poważne przypadki powikłań po przyjęciu preparatu przeciw Covid-19. „Korzyści (ze szczepień) wciąż przewyższają ryzyko ewentualnych powikłań” – zaznaczył. (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk