Od 1 października opłaty za drogi tylko w e-TOLL.

Magdalena Targańska29 września, 20217 min

Od 1 października jedynym systemem umożliwiającym wnoszenie opłaty elektronicznej za przejazd po drogach płatnych w Polsce będzie e-TOLL – poinformowała w środę szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena. Rzeczkowska. Dodała, że dla firm transportowych to ostatni moment na zmianę systemu płatności.

Szefowa KAS powiedziała podczas środowej konferencji, że już w czwartek nastąpi wygaszenie starego systemu pobierania opłat #viaTOLL, a od 1 października br. e-TOLL będzie jedynym systemem umożliwiającym płacenie za przejazd płatnymi drogami.

„System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Umożliwia kompleksową obsługę online bez konieczności wizyty w punkcie obsługi klienta i podpisania umowy. Rozwiązania systemu pozwalają użytkownikom na wgląd w historię opłat i wygodne zarządzenie swoim kontem, dają też możliwość wyboru urządzenia do przekazywania danych geolokalizacyjnych” – wskazała Rzeczkowska.

Przypomniała, że KAS zapewnił branży transportowej 3 miesiące okresu przejściowego, gdy równolegle funkcjonowały dwa systemy. Zaznaczyła też, że Urząd cały czas stara się wspierać przedsiębiorców w dostosowaniu się do zmiany. „Temu służą ulga podatkowa na wyposażenie pojazdów w urządzenia OBU/ZSL oraz obniżone stawki w e-TOLL. Kierowcy pojazdów osobowych mogą nadal opłacać przejazdy po autostradach w sposób manualny, ale ich też zachęcamy do korzystania z nowego systemu” – dodała.

Przypomniała, że do 1 października dotychczasowi użytkownicy starego systemu powinni korzystać z aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL.

Zaznaczyła też, że ze starego systemu należy się wyrejestrować. Można to zrobić zarówno przed – jak i po 30 września. Dodała, że na odzyskanie kaucji za urządzenie pokładowe (tzw. OBU/viaBOX) oraz przeksięgowanie środków z rachunku viaTOLL użytkownicy mają czas do 30 września 2022 r. Informacje jak wyrejestrować się z viaTOLL dostępne są na stronie etoll.gov.pl.

System e-TOLL działa od 24 czerwca br. Umożliwia opłacanie przejazdów pojazdów ciężkich i lekkich. Systemem objęta została sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężkich (ok. 3 700 km). Na odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA czyli A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław – Sośnica z systemu e-TOLL mogą korzystać również użytkownicy pojazdów lekkich.

Jak zaznaczono w komunikacie KAS, do tej pory w nowym systemie zarejestrowano już ponad 557 tys. pojazdów. Przypomniano też, że rejestracja w systemie e-TOLL jest możliwa online na stronie etoll.gov.pl oraz w stacjonarnej sieci Miejsc Obsługi Klienta, a także za pośrednictwem wybranego dostawcy kart flotowych.

Wskazano, że w wykorzystaniu technologii pozycjonowania satelitarnego system e-TOLL otwarty jest na różne urządzenia GPS, a przewoźnicy mogą wybrać urządzenie dostosowane do swoich potrzeb takie jak: OBU (On-Board Unit), zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL), czyli wbudowany w pojeździe moduł GPS, a także aplikację mobilną e-TOLL PL.

Dodano, że aplikację mobilną e-TOLL PL można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz App Store. Wskazano, że liczba pobrań tych aplikacji przekroczyła 216 tys.

KAS poinformowała ponadto, że użytkownicy pojazdów lekkich (aut osobowych i motocykli) mogą korzystać z manualnego sposobu poboru opłat do 30 listopada br. Potem manualny system zostanie wyłączony, a na państwowych autostradach przejazd będzie odbywał się w trybie „free flow”, bez zatrzymywania się przed bramkami.

Jak podkreślono, kierowcy samochodów osobowych, którzy od 1 grudnia br. nie będą korzystać z aplikacji e-TOLL PL lub z urządzeń pokładowych do przekazywania danych geolokalizacyjnych, opłacą przejazd poprzez zakup biletu autostradowego (e-biletu), natomiast użytkownicy motocykli od 1 grudnia 2021 r. będą mogli opłacać przejazdy w aplikacji e-TOLL PL lub kupić bilet autostradowy.

Napisano, że w związku z wygaszeniem systemu poboru opłat viaTOLL od 1 października 2021 r. nastąpią zmiany organizacji ruchu w Miejscach Poboru Opłat (MPO) na odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica. (PAP)

 

autor: Ewa Wesołowska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk