PolskaStołeczny ratusz: Warszawa wspiera Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Karol Kwiatkowski24 września, 20214 min

Warszawa całkowicie popiera młodzież w jej walce o konkretne, systemowe działania w celu zapobieżenia katastrofie klimatycznej – podkreślił w piątek stołeczny ratusz. Pracujemy nad Zieloną Wizją Warszawy – zapewniła Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

W piątek ulicami stolicy przeszli uczestnicy strajku klimatycznego. „Młodzi ludzie protestowali przeciwko braku zdecydowanych działań dotyczących ich przyszłości” – zaznaczył stołeczny magistrat.

Przypomniano przy tym, że stolica zobowiązała się do redukcji gazów cieplarnianych o 40 proc. do roku 2030, a także do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 roku. „Miasto uruchamia szereg inicjatyw, które pomogą doprowadzić do tego celu. To m.in. przyznawanie dotacji na wymianę starych pieców i kotłów węglowych oraz na instalowanie odnawialnych źródeł energii, ale także konsekwentne zazielenianie stolicy” – wyliczył magistrat. Podkreślił także, że Warszawa mocno inwestuje też w niskoemisyjny transport: rozbudowuje sieć metra, zamawia kolejne autobusy elektryczne i rozwija sieć ścieżek rowerowych.

„Realizujemy rekomendacje Warszawskiego Panelu Klimatycznego i pracujemy nad Zieloną Wizją Warszawy (Green City and Climate Action Plan) – pierwszym tego typu projektem w Polsce, dzięki któremu zostanie przygotowany długoterminowy plan zrównoważonego rozwoju i osiągnięcia neutralności klimatycznej przez miasto, oparty o konkretne dane. W tym kontekście działamy również na polu edukacji – w bieżącym roku przekazaliśmy warszawskim szkołom materiały dotyczące zanieczyszczeń powietrza i zmian klimatycznych” – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Ratusz podkreślił także, że około 70 proc. emisji dwutlenku węgla w mieście, to emisje pochodzące z elektrociepłowni nadzorowanych przez rząd i bez szybkiego odejścia od energii opartej na węglu w skali całego kraju, miasta mają ograniczony wpływ na zapobieganie zmianom klimatu.

„Dlatego stolica przyłącza się do postulatów młodzieży i oczekuje odważnych decyzji dotyczących dekarbonizacji na poziomie całego kraju, rozwiązań legislacyjnych wspierających rozwój odnawialnych źródeł energii oraz decyzji politycznych i finansowych, wspierających działania mitygacyjne i adaptacyjne” – zaznaczył ratusz.(PAP)

Autor: Daria Kania

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

piętnaście + pięć =