Premier: bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze, dlatego od lat konsekwentnie inwestujemy w polskie służby

Karol Kwiatkowski24 września, 20215 min

Bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze; dlatego od lat konsekwentnie inwestujemy w polskie służby, realizując kolejne ustawy modernizacyjne – podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do porozumienia pomiędzy MSWiA i związkami zawodowymi służb mundurowych.

„Bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze. Dlatego od lat konsekwentnie inwestujemy w polskie służby, realizując kolejne ustawy modernizacyjne. Dziś zrobiliśmy następny krok w zwiększeniu bezpieczeństwa ekonomicznego tych, którzy na co dzień dbają o nas wszystkich: funkcjonariuszy Polskiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa” – napisał premier w piątek na Facebooku.

Przypomniał, że minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podpisał porozumienie z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych MSWiA, które przewiduje wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy. „To efekt długich i trudnych negocjacji. Udało się osiągnąć kompromis, bowiem jestem przekonany, że dla obu stron najważniejsze było i jest bezpieczeństwo obywateli” – podkreślił szef rządu.

Zaznaczył, że „dzisiejsze porozumienie to także element nowej ustawy modernizacyjnej, która już w najbliższych dniach zostanie przedstawiona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji”. „Zakłada ona ponad 10 mld złotych na inwestycje w służby mundurowe” – dodał Morawiecki.

Premier podziękował też „wszystkim osobom, bez których nie byłoby możliwe osiągnięcie porozumienia: przede wszystkim ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu i wiceministrowi Maciej Wąsik oraz przedstawicielem strony związkowej”.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński oświadczył w piątek, że zostało osiągnięte porozumienie, które w sposób istotny polepszy sytuację materialną naszych funkcjonariuszy. „Jestem przekonany, że będzie ono dobrze odebrane przez wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych podległych MSWiA” – powiedział Kamiński.

Szczegóły porozumienia przedstawił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Poinformował, że osiągnięte w piątek porozumienie przewiduje podwyżkę uposażeń dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA od 1 stycznia 2022 r. w kwocie 677 zł brutto, czyli 500 zł na rękę. „W ramach tej kwoty jest także już zawarta kwota waloryzacji uposażeń przewidziana w projekcie ustawy budżetowej, czyli 4,4 proc. wynagrodzenia” – dodał. Zaznaczył, że w przypadku wzrostu wynagrodzeń w przyszłych latach, strona rządowa obliguje się do tego, żeby waloryzacja objęła także wynagrodzenia służb mundurowych.

„Przyjęliśmy także rozwiązania, które umożliwią podwyżki dla 64 tys. funkcjonariuszy Policji, 11 tys. funkcjonariuszy Straży Pożarnej i 9 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej – to są automatyczne awanse z grupy drugiej na trzecią, z trzeciej na czwartą, z czwartej na piątą i z piątej na szóstą w przeciągu najbliższych 4 lat. Te pierwsze grupy awanse dostaną od 1 stycznia 2022 r.” – podkreślił Wąsik. „To duża skala podwyżek dla funkcjonariuszy, którzy są najniżej w hierarchii uposażeń” – dodał.

Przekazał, że strona rządowa zobowiązała się również do zniesienia limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. „Tak, żeby umożliwić funkcjonariuszom normalną drogę do awansu” – wskazał. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk