WiadomościWiceminister Siarka: strategia leśna UE zagraża przyszłości polskich lasów i gospodarce

Magdalena Targańska22 września, 20215 min

Unijna Strategia Leśna zagraża przyszłości polskich lasów i polskiej gospodarce – stwierdził w środę wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Według niego należy wypracować kompromis, który uwzględni interesy krajów o wysokiej lesistości, jak Polska.

Jak przekazał w środowym komunikacie resort klimatu i środowiska, strategia leśna i kwestie dotyczące gospodarki leśnej UE były głównymi tematami spotkania w Brukseli wiceministra resortu Edwarda Siarki z komisarzem ds. rolnictwa UE, Januszem Wojciechowskim.”Unijna Strategia Leśna zagraża przyszłości polskich lasów i polskiej gospodarce” – stwierdził wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka cytowany w komunikacie. Dodał, że ochrona klimatu jest najważniejsza, ale „leczenie nie może zabić pacjenta”. „Musimy wypracować kompromis, który uwzględni interesy krajów o wysokiej lesistości, jak Polska” – ocenił.

Siarka zwrócił uwagę, że nowa unijna strategia leśna została całkowicie podporządkowana osiągnięciu celów klimatycznych i zakłada odejście od wielofunkcyjności lasów, zwłaszcza kosztem działań gospodarczych. Wskazał na sprzeczności w samej strategii. „Nie da się pogodzić nakazu zwiększania powierzchni starodrzewia z założeniem wzrostu pochłaniania przez lasy dwutlenku węgla, gdyż stare drzewa stają się emitentem CO2, a nie jego pochłaniaczem” – zaznaczył.

W opinii wiceministra, który przekazał swoje uwagi komisarzowi Januszowi Wojciechowskiemu, unijny dokument „nie odpowiada obecnym wyzwaniom w obszarze leśnictwa i nie spełnia oczekiwań krajów o wysokiej lesistości”; dlatego potrzebne są rozmowy ze stroną unijną i wypracowanie kompromisu – wskazał.

Opublikowana przez Parlament Europejski 16 lipca 2021 r. strategia leśna zakłada przyspieszenie osiągnięcia celów klimatycznych – redukcji dwutlenku węgla w atmosferze. Cel ma być osiągnięty m.in. poprzez znaczące ograniczenie pozyskiwania drewna na terenie Unii Europejskiej – ścisłą ochroną ma zostać objęte 10 proc. powierzchni lądowej – przypomniano. Zwrócono uwagę, że w Polsce obszary leśne stanowią jedną trzecią kraju – jesteśmy pod tym względem w czołówce państw europejskich.

Według resortu dla Polski realizacja unijnej strategii oznaczałaby konieczność wyłączenia z gospodarki leśnej ponad 3 mln ha lasów. To z kolei, jak dodano, doprowadziłoby do nagłego ograniczenia o połowę dostaw drewna na rynek, upadek tysięcy firm i skokowy wzrost cen produktów drewnianych. „Eksperci nie mają wątpliwości, że rozwój polskiej gospodarki zostałby zahamowany. Wprowadzenie w życie strategii to także znaczne ograniczenie wstępu do lasów i pozyskiwania runa leśnego” – czytamy.

„Strategia leśna to kolejny dokument, w którym wbrew traktatom KE, wkracza się w kompetencje państw członkowskich” – stwierdził wiceminister Siarka. Jak stwierdził, wszelkie decyzje dotyczące lasów powinny uwzględniać ich indywidualny charakter wynikający z lokalnych uwarunkowań środowiskowych i biogeograficznych poszczególnych krajów.

Siarka podkreślił, że dialog stanowi podstawę współpracy między instytucjami polskimi i europejskimi. „Jestem przekonany, że uda nam się wypracować kompromisowe rozwiązania” – wskazał. (PAP)

 

autorka: Magdalena Jarco

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

17 − pięć =