GUS organizuje nocne spisywanie w spisie powszechnym dla zapracowanych

Magdalena Targańska22 września, 202113 min

W najbliższą sobotę Główny Urząd Statystyczny organizuje nocne spisywanie w spisie powszechnym dla zapracowanych. Wybrane punkty spisowe będą otwarte aż do północy. Nadal też można korzystać z infolinii spisowej. Spis trwa do końca września i jest obowiązkowy.

„Nocne spisywanie dla zapracowanych. W sobotę, 25 września, odwiedź jeden z wybranych punktów spisowych lub zadzwoń na infolinię: 22 279 99 99. Czekamy na Ciebie aż do północy” – poinformował w środę GUS. Lista punktów dostępna jest pod linkiem https://spis.gov.pl/noc_spisowa/.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy i trwa do końca września.

Jak wyjaśnia GUS, spisowi podlegają „osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania”. Podlegają mu także „mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami”.

Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w dedykowanej zakładce na stronie spis.gov.pl.

Trzeba pamiętać także, że odmowa wzięcia w nim udziału wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł, zaś podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności. (PAP)

 

autorka: Natalia Kamińska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • klin

    22 września, 2021 at 4:32 pm

    A tu jest mój środkowy palec mó drogi PISIE powszechny. Kara jest tylko za odmowę. A jak ja biedny mogę odmówić skoro nikt mnie o nic nie zapytał i nie zapyta?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk