Za tzw. ustawą antykorupcyjną posłowie m.in. PiS, Kukiz’15, Koalicji Polskiej, Polski2050

Karol Kwiatkowski17 września, 20215 min

Za przyjęciem tzw. ustawy antykorupcyjnej oprócz posłów PiS i koła Kukiz’15 zagłosowali też posłowie Koalicji Polskiej-PSL, Polski2050, Porozumienia, Polskich Spraw. Za była też większość posłów Konfederacji, 11 posłów Lewicy i 2 – KO. Wstrzymała się większość posłów KO oraz Lewicy.

Chodzi o nowelizację Kodeksu karnego i innych ustaw, zwaną „ustawą antykorupcyjną”. Została ona przygotowana przez posłów koła Kukiz’15-Demokracja Bezpośrednia i poparta przez PiS w ramach umowy politycznej zawartej między oboma ugrupowaniami.

Podczas piątkowego głosowania ustawę poparło 286 posłów, jeden był przeciwny, a 158 wstrzymało się do głosu.

Z informacji zawartej na stronie Sejmu wynika, że za ustawą opowiedzieli się wszyscy biorący udział w głosowaniu posłowie PiS, Kukiz’15, Koalicji Polskiej – PSL, Polski 2050, Porozumienia, Polskich Spraw. Ponadto za nowymi przepisami zagłosowało dwóch posłów Koalicji Obywatelskiej (Krzysztof Grabczuk i Jakub Rutnicki) oraz Ryszard Galla (niez.).

Za ustawą opowiedziało się też 11 posłów Lewicy: Romuald Ajchler, Magdalena Biejat, Wiesław Buż, Daria Gosek-Popiołek, Maciej Konieczny, Paulina Matysiak, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Anita Sowińska, Adrian Zandberg, Marcelina Zawisza i Anna Maria Żukowska.

Przeciw ustawie zagłosowała Wanda Nowicka z Lewicy.

Od głosu wstrzymało się 121 posłów Koalicji Obywatelskiej, 35 posłów Lewicy, Dobromir Sośnierz z Konfederacji oraz poseł niezrzeszony Paweł Zalewski.

Uchwalona w piątek ustawa poszerza katalog przestępstw, których popełnienie będzie grozić bardzo surowymi sankcjami m.in. obligatoryjną utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych w przypadku recydywy. Ponadto zakłada ona m.in., że skazani za korupcję nie będą mogli ubiegać się o pieniądze publiczne w ramach przetargów; sąd będzie mógł pozbawić skazanego za korupcję praw publicznych; wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, parlamentarzyści nie będą mogli być zatrudniani w spółkach, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów.

Zgodnie z „ustawą antykorupcyjną” partie polityczne będą miały obowiązek prowadzenia i aktualizacji rejestrów wpłat, które będą umieszczane w BIP; będą miały też obowiązek prowadzenia rejestru zawieranych umów, również udostępnianego w BIP. Obowiązek publikowania umów mają mieć również samorządy.

Paweł Kukiz mówił niedawno PAP, że uchwalenie tzw. ustawy antykorupcyjnej to jeden z postulatów, które są przedmiotem umowy z PiS, ale to także sztandarowy pomysł Kukiz’15 od lat. Umowa pomiędzy PiS a Kukiz’15, która została zawarta na przełomie maja i czerwca, dotyczy wzajemnego wsparcia w Sejmie inicjatyw obu ugrupowań. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk