Kukiz: gdyby nie „arytmetyka sejmowa”, długo czekalibyśmy na ustawę antykorupcyjną

Nasza Polska17 września, 20213 min

Gdyby nie obecna „arytmetyka sejmowa”, długo jeszcze byśmy czekali na bat na łapowników i kombinatorów, jakim jest ustawa antykorupcyjna – skomentował Paweł Kukiz uchwalenie w piątek przez Sejm ustawy przygotowanej przez jego koło poselskie.

„Przez 30 lat żadna partia nie była zainteresowana taką ustawą… I podejrzewam, że gdyby nie obecna +arytmetyka sejmowa+, to długo jeszcze byśmy czekali na konkretny bat na łapowników i kombinatorów…” – napisał Kukiz na Facebooku.

Chodzi o nowelizację Kodeksu karnego i innych ustaw, zwaną „ustawą antykorupcyjną” przygotowaną przez posłów koła Kukiz’15-Demokracja Bezpośrednia i popartą przez PiS w ramach umowy politycznej zawartej między oboma ugrupowaniami.

Nowelizacja poszerza katalog przestępstw, których popełnienie będzie grozić bardzo surowymi sankcjami m.in. obligatoryjną utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych w przypadku recydywy. Ponadto zakłada ona m.in., że skazani za korupcję nie będą mogli ubiegać się o pieniądze publiczne w ramach przetargów; sąd będzie mógł pozbawić skazanego za korupcję praw publicznych; wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, parlamentarzyści nie będą mogli być zatrudniani w spółkach, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów.

Zgodnie z „ustawą antykorupcyjną” partie polityczne będą miały obowiązek prowadzenia i aktualizacji rejestrów wpłat, które będą umieszczane w BIP; będą miały też obowiązek prowadzenia rejestru zawieranych umów, również udostępnianego w BIP. Obowiązek publikowania umów mają mieć również samorządy.

Paweł Kukiz mówił niedawno PAP, że uchwalenie tzw. ustawy antykorupcyjnej to jeden z postulatów, które są przedmiotem umowy z PiS, ale to także sztandarowy pomysł Kukiz’15 od lat. Umowa pomiędzy PiS a Kukiz’15, która została zawarta na przełomie maja i czerwca, dotyczy wzajemnego wsparcia w Sejmie inicjatyw obu ugrupowań. (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk