Gliński: dzięki sukcesom w igrzyskach polski sport się rozwija

Magdalena Targańska13 września, 20214 min

Dzięki sukcesom reprezentantów Polski w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich możliwe jest zwiększenie finansowania polskiego sportu z budżetu państwa – powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński na uroczystości w Warszawie.

W stołecznym Zamku Królewskim medaliści tegorocznych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio oraz ich trenerzy otrzymali odznakę „Za Zasługi dla Sportu”. Dotychczas w ten sposób można było uhonorować tylko trenerów i inne osoby wyróżniające się działalnością sportową, ale nie samym zawodnikom, jednak to zmieniło niedawne rozporządzenie ministerstwa.

„To najwyższe odznaczenie resortu. Rozszerzyliśmy grupę osób, którym można je wręczać, o czynnych sportowców. Oni też powinni jeszcze w czasie kariery, kiedy na to zasługują, takie odznaczenia otrzymywać. Rodzina olimpijska i paraolimpijska to jedna rodzina, ta integracja jest naturalna i bardzo się z tego wszyscy cieszymy” – powiedział Gliński podczas przemówienia powitalnego.

Jak podkreślił, te sukcesy biało-czerwonych pozytywnie wpłyną na rozwój zawodowego i masowego sportu w Polsce.

„Sport jest elementem kultury wysokiej i należy czcić takie chwile. Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie przyniosły Polsce sukcesy. Dzięki nim jest możliwe zwiększenie wsparcia państwa dla sportu. W budżecie przewidziano ponad 200 milionów złotych na kolejne programy ministerstwa. To wszystko, co zostało zbudowane przez moich poprzedników, jest cały czas rozwijane dzięki waszej pracy i waszym sukcesom. To także przekłada się na sport masowy, powszechny. Cieszymy się, że coraz więcej Polaków ma kontakt z aktywnością ruchową” – powiedział szef resortu, zwracając się do sportowców.

Odznakę „Za Zasługi dla Sportu” otrzymali w poniedziałek także m.in. prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Supron, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Mieczysław Nowicki, była minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, od soboty prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich Adam Korol, członek zarządu PKOl Ryszard Czarnecki, dwukrotny wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem Piotr Małachowski czy była siatkarka Małgorzata Glinka-Mogentale.

„W imieniu sportowców chciałbym bardzo podziękować za wsparcie i zaufanie, które otrzymaliśmy. Mam nadzieję, że sportowcy odpowiednio je wykorzystają i po igrzyskach w Paryżu będzie nas tutaj jeszcze więcej” – powiedział Małachowski.

W igrzyskach olimpijskich biało-czerwoni uzyskali 14 medali: cztery złote, pięć srebrnych i pięć brązowych. Z kolei w paraolimpijskich na podium stanęli 25 razy (7-6-12), ale jeden krążek prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *