DuchowośćAbp Ryś: Dopiero w trzecim wieku chrześcijaństwa, wiara z miasta trafiła na wieś

Nasza Polska11 września, 20215 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

W Łodzi zakończył się VI Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem Miasto – Rewitalizacja. Rozważano problemy dużych aglomeracji. Św. Paweł mówił w Efezie do 25 tys. ludzi, dopiero w III w. n.e. wiara z miasta trafiła na wieś – powiedział w sobotę metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Podczas odbywającego się od czwartku Kongresu Nowej Ewangelizacji odbywającego się w kościele ojców Jezuitów w Łodzi mówiono o życiu w dużych aglomeracjach, a spotkanie odbywało się pod hasłem Miasto – Rewitalizacja.

Pierwszy dzień kongresu przeznaczony był głównie dla księży, abp Grzegorz Ryś poprowadził panel dyskusyjny, w którym wzięli udział kapłani z całego kraju. Potem były rekolekcje dla ewangelizatorów, prowadzone przez Wspólnoty Jerozolimskie, konferencje i warsztaty m.in. o różnicach pokoleniowych, skazanych, bezdomnych, małżeństw niesakramentalnych, rozczarowanych Kościołem, kulturze młodych, przemocy wobec kobiet i dzieci oraz ewangelizacji w sieci.

W kongresie wzięli udział m.in. arcybiskup Barcelony kard. Lluís Martínez Sistach, prof. Kaja Kaźmierska, ks. prof. Tomáš Halík z Pragi, jezuita o. Marko Rupnik, redemptorysta o. Jacek Dubel, prof. Jarosław Gajewski, prof. Ryszard Długowski, aktor Adam Woronowicz oraz muzyk Joachim Mencel.

W sobotę gościem łódzkiego Kongresu Nowej Ewangelizacji był jałmużnik papieski kardynał Konrad Krajewski. „Ojciec Święty Franciszek błogosławi Wam” – zwrócił się do uczestników dostojnik kościelny. „Papież wie o tym spotkaniu, bo przecież w niedzielę jest wielkie wydarzenie w polskim Kościele – beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i zjeżdżają się biskupi z całego świata. Oczywiście przekażę papieżowi także pozdrowienia od was” – zapewnił kardynał Krajewski.

Podsumowując kongres abp Ryś nawiązał do problemów wiary w dużych miastach. „Święty Paweł nie chodził po wioskach, w teatrze w Efezie mówił do 25 tysięcy ludzi. Pierwsze dwa wieki chrześcijaństwa to jest rozkwit wiary w miastach. Dopiero w trzecim wieku naszej ery, wiara z miasta trafiła na wieś, gdzie przeżywała rozwój i pogłębianie swojej wartości” – podkreślił metropolita łódzki.

„Myślę, że teraz jesteśmy kuszeni, aby uciec z miasta i znaleźć się w tym małym, świętym, wiejskim kościółku. Dlatego myślę, że doświadczenie tego kongresu, w którym Duch Święty próbuje nas nawrócić na miasto, jest tak niesłychanie ważne, bo ono także jest jakąś zachętą do odkrycia pierwszej ewangelizacji” – podsumował abp Ryś.

VI Kongres Nowej Ewangelizacji zakończył koncert na stadionie żużlowym łódzkiego Orła. Skomponowany przez Marcina Pospieszalskiego „Dekalog” zostanie wykonany przez kompozytora i artystów z całego świata. Utwór to nawiązanie do słów św. Jana Pawła II: „Oto Dekalog, oto dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata”.(PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × dwa =