W Łodzi zakończył się VI Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem Miasto – Rewitalizacja. Rozważano problemy dużych aglomeracji. Św. Paweł mówił w Efezie do 25 tys. ludzi, dopiero w III w. n.e. wiara z miasta trafiła na wieś – powiedział w sobotę metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
Pierwszy dzień kongresu przeznaczony był głównie dla księży, abp Grzegorz Ryś poprowadził panel dyskusyjny, w którym wzięli udział kapłani z całego kraju. Potem były rekolekcje dla ewangelizatorów, prowadzone przez Wspólnoty Jerozolimskie, konferencje i warsztaty m.in. o różnicach pokoleniowych, skazanych, bezdomnych, małżeństw niesakramentalnych, rozczarowanych Kościołem, kulturze młodych, przemocy wobec kobiet i dzieci oraz ewangelizacji w sieci.
W kongresie wzięli udział m.in. arcybiskup Barcelony kard. Lluís Martínez Sistach, prof. Kaja Kaźmierska, ks. prof. Tomáš Halík z Pragi, jezuita o. Marko Rupnik, redemptorysta o. Jacek Dubel, prof. Jarosław Gajewski, prof. Ryszard Długowski, aktor Adam Woronowicz oraz muzyk Joachim Mencel.
W sobotę gościem łódzkiego Kongresu Nowej Ewangelizacji był jałmużnik papieski kardynał Konrad Krajewski. „Ojciec Święty Franciszek błogosławi Wam” – zwrócił się do uczestników dostojnik kościelny. „Papież wie o tym spotkaniu, bo przecież w niedzielę jest wielkie wydarzenie w polskim Kościele – beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i zjeżdżają się biskupi z całego świata. Oczywiście przekażę papieżowi także pozdrowienia od was” – zapewnił kardynał Krajewski.
Podsumowując kongres abp Ryś nawiązał do problemów wiary w dużych miastach. „Święty Paweł nie chodził po wioskach, w teatrze w Efezie mówił do 25 tysięcy ludzi. Pierwsze dwa wieki chrześcijaństwa to jest rozkwit wiary w miastach. Dopiero w trzecim wieku naszej ery, wiara z miasta trafiła na wieś, gdzie przeżywała rozwój i pogłębianie swojej wartości” – podkreślił metropolita łódzki.
„Myślę, że teraz jesteśmy kuszeni, aby uciec z miasta i znaleźć się w tym małym, świętym, wiejskim kościółku. Dlatego myślę, że doświadczenie tego kongresu, w którym Duch Święty próbuje nas nawrócić na miasto, jest tak niesłychanie ważne, bo ono także jest jakąś zachętą do odkrycia pierwszej ewangelizacji” – podsumował abp Ryś.
VI Kongres Nowej Ewangelizacji zakończył koncert na stadionie żużlowym łódzkiego Orła. Skomponowany przez Marcina Pospieszalskiego „Dekalog” zostanie wykonany przez kompozytora i artystów z całego świata. Utwór to nawiązanie do słów św. Jana Pawła II: „Oto Dekalog, oto dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata”.(PAP)
Autor: Hubert Bekrycht