Rau: 30 lat Trójkąta Weimarskiego to czas dojrzałości i duże perspektywy na dalszą współpracę

Magdalena Targańska10 września, 20215 min

30 lat Trójkąta Weimarskiego obejmującego Polskę, Niemcy i Francję to czas dojrzałości i dużych perspektyw na dalszą współpracę – powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau w piątek w Weimarze. Rau rozmawiał tam ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Heiko Maasem, i Francji, Jean-Yves Le Drianem.

Piątkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego odbyło się na zaproszenie Maasa i było elementem jubileuszu 30-lecia powołania tego trójstronnego formatu.

„30 lat temu nasi poprzednicy powołali to forum współpracy w ważnym dla Polski momencie transformacji ustrojowej i gospodarczej” – zaznaczył Rau podczas konferencji prasowej kończącej jednodniowe spotkanie. Bez współpracy z Francją i Niemcami nasza droga do członkostwa w UE i NATO byłaby dłuższa i trudniejsza, dziękuję za to partnerom z Paryża i Berlina – dodał szef polskiej dyplomacji.

Trójkąt Weimarski założono w duchu współpracy i wspólnej odpowiedzialności za rozwój nowej Europy; to było ważne 30 lat temu i pozostaje ważne dziś – deklarował Maas. Współpraca Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego opiera się na zaufaniu, jest bliska i unikatowa, ponieważ zbliża różne perspektywy – uzupełnił.

Trójkąt Weimarski to forum, które nadal stanowi bardzo ważną formę prowadzonego na różnych szczeblach dialogu między naszymi trzema krajami; współpraca w tym formacie to okazja do szczerych rozmów i szukania porozumienia – mówił Le Drian. Nasze kraje mogą stać się źródłem inicjatyw na rzecz silniejszej, bardziej suwerennej i gotowej do przezwyciężania kryzysów Europy – dodał szef francuskiej dyplomacji.

Tematem rozmów między ministrami były najbardziej aktualne zagadnienia polityki międzynarodowej, w szczególności sytuacja w Afganistanie, na Białorusi, Ukrainie i w Rosji.

„Nie pozostawimy naszych polskich przyjaciół samych sobie w tym codziennym zagrożeniu i wyzwaniu związanym z nieakceptowalną instrumentalizacją niewinnych uchodźców wzdłuż granicy zewnętrznej Unii” – mówił o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej Maas.

„Obecna sytuacja na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej z Białorusią jest wynikiem instrumentalnego wykorzystywania migrantów do wywierania presji politycznej na UE, a także jej poszczególne państwa” – zaznaczył Rau. Dodał, że Polska postrzega działania Białorusi jako destabilizujące sytuację „działania hybrydowe wsparte dezinformacją”. Polski minister przekazał, że podzielił się ze swoimi odpowiednikami z Trójkąta Weimarskiego szczegółami dotyczącymi sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Podkreślił, że w tym momencie bardzo ważna jest europejska solidarność.

Trójkąt Weimarski został powołany w sierpniu 1991 r. w Weimarze przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Polski – Krzysztofa Skubiszewskiego, Francji – Rolanda Dumasa i Niemiec – Hans-Dietricha Genschera.

Rau, kończąc swoje wystąpienie na konferencji prasowej, zaprosił swoich odpowiedników z Niemiec i Francji na kolejne spotkanie w tym formacie w Polsce.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk