MS: wynagrodzenia pracowników sądownictwa mają wzrosnąć o co najmniej 4,4 proc.

Nasza Polska10 września, 20216 min

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wystąpił o wyłączenie pracowników wymiaru sprawiedliwości z zamrożenia wynagrodzeń na 2022 r.; wstępny projekt ustawy budżetowej przewiduje wzrost wynagrodzeń pracowników sądownictwa o co najmniej 4,4 proc – podkreślił w piątek resort sprawiedliwości.

W piątek w centrum stolicy protestują pracownicy sądów i prokuratury. Domagają się m.in. podwyżki wynagrodzeń oraz zwiększenia liczby etatów pracowników wymiaru sprawiedliwości, aby zapewnić mu sprawne funkcjonowanie.

Resort sprawiedliwości w piątek na Twitterze podkreślił, że minister sprawiedliwości wystąpił do ministra finansów o wyłączenie pracowników wymiaru sprawiedliwości z zamrożenia wynagrodzeń na 2022 r. „Wstępny projekt ustawy budżetowej przewiduje wzrost wynagrodzeń pracowników sądownictwa o co najmniej 4,4 proc” – wskazał.

W komunikacie MS zaznaczono, że dzięki działaniom ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro w latach 2016-2021 udało się doprowadzić do – w sumie – 45-procentowych podwyżek”. „To średnio o 1584 zł wyższa pensja w przeliczeniu na jeden etat. Dla porównania – w latach 2010-2015 wynagrodzenia w ogóle nie wzrastały” – napisano.

„Dzięki działaniom Ministra Zbigniewa Ziobro już w ustawie budżetowej na 2016 r. zabezpieczono środki na zwiększenie wydatków na wynagrodzenia dla asystentów sędziów, urzędników i innych pracowników w sądach powszechnych o ponad 10 proc., a dla kuratorów o 5,5 proc” – wyliczył resort. „W latach 2017-2018, mimo że ustawa budżetowa zakładała brak podwyżek dla sfery budżetowej, wynagrodzenia dla pracowników sądów wzrosły odpowiednio o 1,3 i 2 proc” – podkreślił.

Resort zaznaczył, że w 2019 roku „wzrost wydatków na wynagrodzenia pracowników sądów wyniósł 5 proc.”. „Ponad dwukrotnie przewyższał wskaźnik wzrostu dla całej państwowej sfery budżetowej. Zgodnie z porozumieniem z 18 grudnia 2018 r. zawartym przez Ministra Sprawiedliwości ze związkami zawodowymi od 1 stycznia 2019 r. każdy z pracowników sądów powszechnych i prokuratury otrzymał podwyżkę w wysokości 200 zł do wynagrodzenia zasadniczego” – podkreślił.

„Na mocy kolejnego porozumienia Ministra Sprawiedliwości ze związkami zawodowymi z 4 lipca 2019 r. podwyższenie wynagrodzeń urzędników, asystentów sędziów, specjalistów OZSS oraz pracowników obsługi nastąpiło w dwóch etapach. Od 1 października 2019 r. wynagrodzenie zasadnicze pracowników sądownictwa i prokuratury zwiększyło się o 450 zł, a od 1 stycznia 2020 r. o kolejne 450 złotych” – podano w komunikacie MS.

Jak wskazano, wstępnym projektem ustawy budżetowej, w której zawarto propozycję podwyżki o co najmniej 4,4 proc., zajmie się Rada Ministrów. „Ostateczny kształt przyszłorocznego budżetu będzie znany po przyjęciu ustawy budżetowej przez Sejm” – przypomniano.

Protestujący przyjechali z różnych części kraju i protestują w Warszawie od piątkowego poranka pod hasłem „Czerwony marsz – nie róbcie nas w balona”. Ubrani są w czerwone stroje, niosą transparenty z hasłami: „Dość pracy za grosze, żądamy godnych płac”, „Te pieniądze nam się po prostu należą”, „Stop zamrożeniu płac”, „Bez nas sądy nie istnieją”.

Organizatorami manifestacji są m.in. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, Krajowy Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Ad Rem”, Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych i NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury. Protestujących wspiera Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” oraz Forum Współpracy Sędziów.

Wśród głównych postulatów protestu wymieniono: wskaźnikową podwyżkę wynagrodzeń w wysokości 12 proc. w 2022 r. dla każdego pracownika, nowelizację przepisów o pracownikach sądów i prokuratury wprowadzającą powiązanie wynagrodzeń tej grupy zawodowej ze średnią płacą w gospodarce, zwiększenie ilości etatów urzędników i pracowników w liczbie zapewniającej sprawne funkcjonowanie sądownictwa i prokuratury, przygotowanie projektu ustawy o modernizacji prokuratury zawierającej element podniesienia konkurencyjności wynagrodzeń oraz zobowiązanie ministra sprawiedliwości do „natychmiastowego podjęcia realnych i konkretnych działań w celu wykorzenienia mobbingu w sądach”.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk