Od stycznia we Francji kobiety poniżej 25 roku życia otrzymają darmową antykoncepcję

Nasza Polska9 września, 20212 min

We Francji od 1 stycznia 2022 roku kobiety poniżej 25. roku życia będą mogły nieodpłatnie korzystać ze środków antykoncepcyjnych i związanych z antykoncepcją świadczeń medycznych – zapowiedział w czwartek w stacji France 2 minister zdrowia Olivier Veran.

„Obserwujemy spadek stosowania antykoncepcji wśród niektórych młodych kobiety, jego przyczyną są głównie bariery finansowe (…) to nieakceptowalne, że kobiety nie mogą się chronić, nie mogą mieć dostępu do antykoncepcji, jeżeli chcą się na nią zdecydować, ponieważ jest zbyt droga” – tłumaczył Veran.

Program będzie kosztować 21 mln euro rocznie. W ramach niego kobiety będą mogły korzystać z niezbędnych konsultacji lekarskich, badań oraz nieodpłatnie otrzymywać zapisane środki antykoncepcyjne.

We Francji od 2013 roku bezpłatna antykoncepcja jest dostępna dla dziewcząt w wieku 15-18 lat, a od 2020 roku również dla młodszych. Jak zauważa France 2, po wprowadzeniu programu odsetek aborcji w grupie wiekowej 15-18 lat spadł w latach 2012-2018 z 0,95 do 0,6 proc. (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk