PolskaMaląg: bez programu 500 plus sytuacja demograficzna byłaby trudniejsza

Magdalena Targańska8 września, 20217 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

To był ostatni moment na wprowadzenie programu 500 plus dla realizacji skutecznej i systematycznej polityki prorodzinnej. Gdyby nie to wsparcie, to sytuacja demograficzna byłaby jeszcze trudniejsza – powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W rozmowie z PAP podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu szefowa MRiPS została zapytana, jak programy społeczne wpłynęły na sytuację polskich rodzin. „Jak na programy społeczne spojrzymy w przestrzeni długofalowej, to jest zmiana sytuacji finansowej, podniesienie godności rodzin” – odpowiedziała. „Ale zawęziłabym też do sytuacji ostatniego roku, czyli okresu covidowego, walki z pandemią – te programy były swoistą tarczą antykryzysową” – dodała.

Maląg jako ważne działania rządu w kontekście pandemii wymieniła m.in. dofinansowania do miejsc pracy, aby ludzie nie tracili zatrudnienia, ale także wsparcie dla gospodarki w postaci 240 mld złotych. „Programy społeczne: Rodzina 500 plus, Dobry Start, ale także programy senioralne czy trzynasta emerytura, zaproponowana w tym roku jeszcze czternasta emerytura – to swoiste tarcze antykryzysowe, które pozwoliły tym rodzinom przeżyć ten trudny czas, ale z drugiej strony wracały do gospodarki, a więc dawały jej siłę poprzez napędzanie konsumpcji” – dodała.

Jak podkreśliła minister, rola tych programów jest nieoceniona. „Ale na pewno najważniejsza jest zmiana sytuacji finansowej i godnościowej polskich rodzin” – zaznaczyła.

Szefowa resortu rodziny pytana, dlaczego program 500 plus nie wpłynął znacząco na zwiększenie dzietności polskich rodzin, odparła: „Program 500 plus – to przede wszystkim był ostatni moment, aby wprowadzać i realizować skuteczną, systematyczną politykę prorodzinną”.

Zaznaczyła przy tym, że „młodzi ludzie, aby podejmować decyzję, że wchodzą w związek małżeński, podejmują decyzje o tym, że rodzą się dzieci – muszą mieć stabilizację, wiedzieć, że państwo, zgodnie z konstytucją Rzeczypospolitej, daje to poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, opieki”. „I takie wsparcia bezpośredniego, systemowego nie było przed wprowadzeniem programu 500 plus” – zaznaczyła. „Sytuacja ilości kobiet, które mogą urodzić dzieci, rodziców, którzy mogą mieć dzieci, drastycznie spadała z roku na rok i efekt programu 500 plus należy łączyć z sytuacją z liczbą kobiet, które są w wieku rozrodczym” – dodała.

„Gdyby nie było tego programu, to może tak jest przewrotnie, to sytuację demograficzna mielibyśmy jeszcze trudniejszą” – powiedziała Maląg. „Dlatego też są kolejne wsparcia dla rodzin potrzebne – to, co zakładamy w Strategii Demograficznej, to co zakłada Polski Ład, bo my dzisiaj mamy zbadane – przygotowując Strategię Demograficzną – co tym ludziom młodym jest potrzebne” – dodała. „W priorytecie potrzeb jest polityka mieszkaniowa, dobra, stabilna praca, bezpieczeństwo pracy, a więc umowy o pracę, polityka podatkowa, opieka nad dziećmi do lat 3 i to będziemy realizować” – zapowiedziała minister.

Poinformowała także, że projekt ustawy dotyczący Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego został już przyjęty przez Radę Ministrów i Sejm zajmie się nim podczas najbliższego posiedzenia.

Maląg potwierdziła też w rozmowie z PAP, że rząd planuje nowe programy społeczne. „Rząd planuje – tak jak już powiedziałam – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli co do zasady kolejne 500 złotych, ale już dla rodziców, którzy mają już drugie, kolejne dzieci w wieku między 13 a 36 miesiącem życia, żeby wesprzeć tę opiekę nad dziećmi do lat trzech” – przypomniała. „Planujemy też dofinansowania do miejsc w żłobkach poprzez program Maluch Plus. On ma być skonstruowany, aby rodzic ponosił jak najmniejsze koszty, ale miejsca, żeby powstawały jak najwięcej” – dodała.

„Patrząc na politykę prorodzinną – my potrzebujemy przede wszystkim tworzenia dobrego klimatu wokół rodziny. Z jednej strony to wsparcie finansowe, które od sześciu lat realizujemy, a z drugiej strony – budowanie marki rodziny, budowanie Polski szczęśliwych rodzin” – powiedziała szefowa MRiPS. „To też muszą być szerokie kampanie informacyjne pokazujące, jak ważna jest rodzina, że to ta rodzina jest na początku, rodzina daje szczęście, poczucie bezpieczeństwa i to jest też wyzwanie, bo tak naprawdę zmiany kulturowe, zmiany w myśleniu są najtrudniejsze” – podkreślała. (PAP)

 

Autorzy: Agnieszka Gorczyca, Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć + dwa =