Na Kanarach wprowadzona będzie legalna dyskryminacja osób nieszczepionych na rynku pracy

Nasza Polska7 września, 20213 min

Rząd wspólnoty autonomicznej hiszpańskich Wysp Kanaryjskich zdecydował, że możliwe będzie odmówienie obywatelom prawa do wykonywania określonych zawodów z powodu braku odporności na Covid-19.

Warunkiem zatrudnienia będzie posiadanie certyfikatu potwierdzającego pełne zaszczepienie przeciwko koronawirusowi lub aktualny, negatywny test na obecność SARS-CoV-2.

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek w regionalnym dzienniku ustaw rządowym dekretem “w przypadku określonych aktywności zawodowych” może być niezbędne przedstawienie dokumentów potwierdzających przebycie pełnego procesu szczepień lub brak w organizmie infekcji koronawirusem.

W artykule 14 dekretu wskazano, że wymóg przedstawienia takich dokumentów ma dotyczyć zarówno “aktywności w publicznych, jak i prywatnych” podmiotach na rynku pracy.

W dokumencie zobowiązano służby medyczne Wysp Kanaryjskich do określenia listy profesji, w których niezbędne jest przedstawienie certyfikatów dotyczących przejścia sczepień lub negatywnego testu na Covid-19.

W uzasadnieniu odmowy dopuszczenia do wykonywania pracy osób niezaszczepionych regionalny rząd wyjaśnił, że obowiązujące od 8 listopada 1995 roku na archipelagu przepisy przewidują tego typu “działania prewencyjne” jeśli występuje ryzyko dla bezpieczeństwa pracy.

W rządowym dekrecie wskazano, że odmowa poddania się przez pracownika “określonych profesji” testom i szczepieniom przeciw Covid-19 będzie równoznaczna z “brakiem warunków do realizacji zadań pracowniczych”.

W czwartek premier Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres wyjaśnił, że dekret władz regionalnych był konsultowany z ministerstwem zdrowia Hiszpanii. Zastrzegł, że do wejścia w życie nowego prawa konieczny jest jeszcze m.in. dokument regionalnych służb medycznych określający zawody, w których wymagane będą certyfikaty potwierdzające brak infekcji koronawirusem lub przebyte szczepienia.

Marcin Zatyka (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *