ZagranicaFrancja/ Demonstracje przeciw paszportom sanitarnym; doszło do starć z policją

Karol Kwiatkowski4 września, 20215 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Około 200 demonstracji odbyło się w sobotę w wielu miastach Francji przeciwko paszportom sanitarnym wprowadzanym w związku z pandemią Covid-19. Choć organizatorzy spodziewali się dużej mobilizacji, protesty zgromadziły mniej osób niż w ostatnich tygodniach. Doszło jednak do starć z policją.

W Paryżu odbyło się w sobotę pięć manifestacji. Największa demonstracja, która wyruszyła z Bulwaru Montparnasse, zgromadziła kilka tysięcy osób, w tym „żółte kamizelki” – podaje dziennik „Le Monde” na swej stronie internetowej.

epa09447286 Protesters hold French flags and Anti Pass posters as they gather during a demonstration held by right-wing party 'Les Patriotes’ against the COVID-19 sanitary pass which grants vaccinated individuals greater ease of access to venues, in Paris, France, 04 September 2021. Thousands of French demonstrators have taken to the streets in several cities across the country to protest against measures to curb the spread of coronavirus. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Dostawca: PAP/EPA.

Manifestanci protestowali przeciwko „dyktaturze sanitarnej”, domagali się również lepszych usług publicznych oraz organizowania referendów obywatelskich. Do starć z policją doszło w centrum handlowym Les Halles, gdzie funkcjonariusze poprosili personel sklepów o zablokowanie drzwi. Zatrzymano trzy osoby.

Przywódca ruchu Patriotów i kandydat na prezydenta Francji w przyszłorocznych wyborach Florian Philippot, który od kilku tygodni organizuje wiece przeciwko paszportom sanitarnym, zgromadził swoich zwolenników między Polami Marsowymi a Placem Inwalidów. Zwolennicy Philippota wykrzykiwali hasła „Wolność! Wolność!”, „Ludzie są wściekli”, a pod adresem prezydenta Francji: „Macron do więzienia”.

Na transparentach przeciwników szczepienia przeciwko koronawirusowi dzieci i młodzieży można było przeczytać: „Nie krzyżujcie naszych dzieci” i „Dziecko jest święte”. Od 30 września we Francji paszport sanitarny ma być obowiązkowy w części miejsc publicznych dla dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat.

W wielu miastach sobotnie manifestacje były mniejsze niż w ostatnich tygodniach – stwierdza „Le Monde”. Jednak Philippot uważa, że jego 42. wiec przeciwko paszportom sanitarnym zgromadził rekordową liczbę osób.

MSW Francji podało, że w sobotnich manifestacjach uczestniczyło w całym kraju około 141 tys. osób, w tym 18 tys. w Paryżu. Zatrzymano 21 osób, w tym trzy w stolicy. Jeden funkcjonariusz został ranny podczas demonstracji.

W Montpellier prefektura oszacowała liczbę manifestantów na 7 tys. W Pau oraz w Nantes na 2,4 tys., w Bordeaux i Nicei na 2,9 tys. w Lyonie na około 3,7 tys., w Lille – 2,7 tys. a w Strasburgu na 2,2 tys. Policja użyła gazu łzawiącego w Tuluzie, gdzie demonstrowało kilka tysięcy osób – informuje stacja France Bleu Occitanie.

Tydzień temu MSW Francji poinformowało o 160 tys. demonstrantów w całym kraju, wobec 175 tys. tydzień wcześniej i 215 tys. trzy tygodnie temu. Ośrodek Le Nombre Jaune, który publikuje statystyki z demonstracji, doliczył się ponad 323,2 tys. demonstrantów 28 sierpnia, a 361,8 tys. tydzień wcześniej.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery + 15 =