ZagranicaBrytyjski sąd pozwolił na odłączenie pacjentki z trwałymi powikłaniami po COVID-19

Nasza Polska4 września, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Brytyjski Sąd Opiekuńczy orzekł, że kobieta, która po zakażeniu koronawirusem doznała trwałych uszkodzeń mózgu oraz paraliżu od szyi w dół, może zostać odłączona od aparatury podtrzymującej życie – podały w sobotę brytyjskie media.

To pierwszy przypadek, gdy Sąd Opiekuńczy – specjalny sąd zajmujący się wyłącznie sprawami dotyczącymi osób ubezwłasnowolnionych lub niemogących samodzielnie podejmować decyzji – rozstrzygał sprawę zakończenia życia w związku z Covid-19.

Lekarze ze szpitala Addenbrooke’s w Cambridge stwierdzili, że należy zakończyć terapię podtrzymującą życie, ale jej rodzina nie zgodziła się z tym. 50-letnia kobieta trafiła do szpitala jako nagły przypadek pod koniec 2020 roku i została podłączona do respiratora.

Podczas rozprawy lekarze powiedzieli, że jest to „najbardziej skomplikowany” na świecie przypadek powikłań w efekcie Covid-19. Wskazali, że nie ma nic, co mogliby zrobić, aby „jakikolwiek aspekt jej stanu był lepszy”, a terapia podtrzymująca życie tylko przedłuża jej cierpienie. Uważają, że pozostały jej miesiące życia, a przeniesienie jej na oddział opieki paliatywnej umożliwiłoby jej spokojną śmierć bez niepokoju.

Prawnicy rodziny kobiety wskazywali natomiast, że choć „nie ma bezpośredniego zapisu” na temat tego, jaka byłaby jej wola, ale miała ona „silne przekonania religijne”. Rodzina kobiety twierdziła, że „nie chciałaby ona zakończyć swojego życia w ten sposób”, ponieważ w jej opinii byłoby to „równoznaczne z samobójstwem”.

W wydanym w piątek wyroku sędzia Sądu Opiekuńczego przyznał rację lekarzom i orzekł, że terapia podtrzymująca życie powinna zakończyć się do końca października.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 × 5 =