Federer najlepiej zarabiającym tenisistą świata ostatnich 12 miesięcy

Karol Kwiatkowski3 września, 20213 min

Roger Federer to najlepiej zarabiający tenisista świata ostatnich 12 miesięcy – poinformował magazyn „Forbes”. Słynny Szwajcar, który z powodu kłopotów zdrowotnych w tym okresie wystąpił tylko w pięciu turniejach, dołożył do swojego majątku 90,6 miliona dol. brutto.

Jak zaznaczono w raporcie, Federer niespełna 1 mln USD zarobił przez ostatni rok za sprawą gry w tenisa, a zdecydowana większość jego dochodów pochodzi z innych źródeł.

40-letni Szwajcar ze względu na problemy z kolanem i związane z nimi operacje opuścił niemal cały poprzedni sezon (zagrał tylko na początku, w Australian Open), a obecny też już przedwcześnie zakończył. W tym roku między marcem a lipcem wystąpił w pięciu turniejach.

Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Japonka Naomi Osaka, która zarobiła 60,1 mln brutto, z czego ponad 90 procent tej sumy poza kortem. Trzecia jest Amerykanka Serena Williams – 41,8 mln, a czołową piątkę uzupełniają Serb Novak Djokovic i Hiszpan Rafael Nadal z – odpowiednio – 38 i 27 mln. Williams i Nadal zrezygnowali ze startu w trwającym obecnie wielkoszlemowym US Open.

Jak podano w raporcie „Forbes”, czołowa 10 najlepiej zarabiających tenisistów łącznie uzbierała przez ostatnie 12 miesięcy 320 mln dol. To suma o 6 procent mniejsza w porównaniu z tą z poprzedniego roku.

„W znacznym stopniu zdecydowało o tym odwołanie z powodu pandemii COVID-19 turniejów i lukratywnych meczów pokazowych” – oceniono w analizie zestawienia.

Zwrócono przy tym uwagę, że czołowych 10 zawodników zarobiło poza kortem w sumie 281 mln, czyli o 4 procent więcej niż w ciągu poprzednich 12 miesięcy. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *