Rzecznik rządu: żadne decyzje w sprawie rekonstrukcji rządu jeszcze nie zapadły

Nasza Polska31 sierpnia, 20213 min

W tej chwili żadne decyzje polityczne w sprawie rekonstrukcji rządu jeszcze nie zapadły – poinformował we wtorek w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, nie spodziewa się, że dojdzie to „głębokich zmian” w rządzie.

Müller pytany o ewentualne zmiany w rządzie odparł, że „mogą być zmiany”. „W tej chwili takich decyzji jeszcze nie ma” – powiedział.

Zaznaczył, że zmiany w rządzie, o których wspominał kilka tygodni temu, dotyczyły przede wszystkim uzupełnienia wakatu po byłym wicepremierze, szefie resortu rozwoju Jarosławie Gowinie.

„W tej chwili żadne decyzje polityczne w tym zakresie jeszcze nie zapadły” – dodał rzecznik rządu.

Müller podkreślał również, że istotne w kontekście rekonstrukcji będzie też uzupełnienie wakatów wiceministerialnych oraz zmiany w koalicji rządzącej.

„Nie spodziewałbym się zmian głębokich” – stwierdził rzecznik rządu.

14 sierpnia prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odwołał Jarosława Gowina z rządu. Powodem dymisji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii – jak informował Müller – było to, że Gowin oraz członkowie Porozumienia pracowali w niewystarczającym tempie nad projektami zawartymi w Polskim Ładzie oraz podejmowali – w ocenie szefa rządu – „nierzetelne działania” dotyczące reformy podatkowej. Po dymisji zarząd Porozumienia podjął decyzję o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy.

Po zdymisjonowaniu Gowina członkowie jego ugrupowania, którzy wchodzili w skład rządu, podali się do dymisji. Wśród nich znaleźli się Marcin Ociepa (wiceszef MON), Grzegorz Piechowiak (wiceszef MRPiT), Wojciech Murdzek (wiceminister edukacji i nauki), Iwona Michałek (wiceszefowa MRPiT) oraz Andrzej Gut-Mostowy (wiceszef MRPiT).

Premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję Iwony Michałek, która pozostała z Jarosławem Gowinem w Porozumieniu. Pozostali wiceministrowie – Ociepa, Piechowiak i Murdzek odeszli z Porozumienia, pozostali w klubie PiS i ich dymisje nie zostały przyjęte. Andrzej Gut-Mostowy również pozostał w klubie PiS i został powołany, podobnie jak Piechowiak, na sekretarza stanu w nowym Ministerstwie Rozwoju i Technologii. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk