Wojsko dziennie buduje na granicy z Białorusią 3 km ogrodzenia

Magdalena Targańska30 sierpnia, 20214 min

Wojsko ma granicy z Białorusią buduje dziennie 3 km ogrodzenia; w poniedziałek rano gotowy był odcinek o długości 12,5 km – poinformował PAP rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak. Na granicy z Białorusią jest obecnie 1500 żołnierzy z 16 Dywizji.

Mjr Nabzdyjak poinformował PAP, że w poniedziałek rano na granicy z Białorusią gotowy był odcinek ogrodzenia o długości 12,5 km. Obecnie trwa budowa ogrodzenia na wysokości punktu Straży Granicznej w Szudziałowie (woj. podlaskie). W poniedziałek wojsko planuje zbudować kolejne trzy kilometry ogrodzenia.

„Zaangażowanie żołnierzy 16 Dywizji na granicy jest stałe i niezmienne każdego dnia” – zapewnił rzecznik prasowy 16 Dywizji. Ogółem na granicy jest około 1500 żołnierzy tej jednostki, z czego cześć pracuje przy budowie muru, a pozostali wspierają Straż Graniczną w wykonywaniu zdań.

Mjr. Nabzdyjak poinformował, że liczba żołnierzy może być zwiększona, jeśli zapadną takie decyzje, a 16 Dywizja jest na to przygotowana. Oszacował, że prace przy budowie ogrodzenia potrwają od kilku do kilkunastu tygodni. Obecnie „norma dzienna” to budowa ok. 3 km ogrodzenia dziennie. Rzecznik przypomniał, że w pierwszym etapie jest zaplanowana budowa 150 km odcinka. W planach jest też przewidziany kolejny etap budowy o długości 97 km.

Budowę płotu na granicy szef MON zapowiedział w zeszły poniedziałek. Ogrodzenie zaczęto instalować w środę w regionie wsi Zubrzyca Wielka w woj. podlaskim. Ustawiany przez wojsko płot składa się z trzech warstw drutu ostrzowego (concertina) ułożonych pierścień na pierścieniu. Słupki będące podstawę dla concertiny są wkopane w ziemię na ponad metr. Płot ma wysokość 2,5 metra. Pod płotem, po zewnętrznej stronie leżą trójwarstwowe zasieki, które utrudniają podejście do ogrodzenia.

„Płot, który obecnie powstaje, ma charakter tymczasowy. Dzięki temu możliwe było natychmiastowe rozpoczęcie budowy, bez konieczności przeprowadzania długotrwałych procedur. W innym przypadku powstawanie ogrodzenia trwałoby kilkanaście miesięcy. Budowa ogrodzenia odbywa się w bardzo szybkim tempie. W zaledwie 3 dni stanęło już ponad 10 km płotu. Dzięki temu w krótkim czasie granica polsko-białoruska zostanie uszczelniona” – oświadczyło w zeszłym tygodniu ministerstwo obrony.(PAP)

 

autor: Krzysztof Kowalczyk

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk