PolskaPremier po Radzie Gabinetowej: działamy wspólnie, by przygotować Polskę na wyzwania zdrowotne, które może przynieść jesień

Karol Kwiatkowski30 sierpnia, 202115 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za dzisiejsze spotkanie i konsultacje; działamy wspólnie, by przygotować Polskę na wyzwania zdrowotne, które może przynieść jesień – oświadczył premier Mateusz Morawiecki po poniedziałkowej Radzie Gabinetowej.

Po zakończeniu Rady Gabinetowej, poświęconej przygotowaniom do nowego roku szkolnego w kontekście kolejnej fali koronawirusa, szef rządu we wpisie na Facebooku zwrócił uwagę, że posiedzenie poprzedziło spotkanie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone epidemii COVID-19.

„Dziękuję Panu Prezydentowi za dzisiejsze spotkanie i konsultacje. Działamy wspólnie, by przygotować Polskę na wyzwania zdrowotne, które może przynieść jesień” – napisał Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że na świecie i w otaczających nas krajach widoczny jest ponowny wzrost zachorowań na Covid-19. „Pandemia nauczyła nas swoją nieprzewidywalnością, że nie możemy być niczego do końca pewni, dlatego musimy budować różne scenariusze i tarcze ochronne” – stwierdził Morawiecki.

Przyznał, że nadejście IV fali jest wysoce prawdopodobne, jednak będzie się ona różniła od poprzednich.

„Mamy pełny dostęp do szczepień i zapasy szczepionek, a punkty szczepień są w pełnej gotowości. Możemy zaszczepić nawet 600-700 tysięcy osób dziennie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Mamy również duży zapas łóżek szpitalnych, szacowany na 6 000, a zajętych jest zaledwie 300-400” – napisał.

Premier poinformował, że na spotkaniu Rady Medycznej poruszony został temat fakultatywnej trzeciej dawki szczepionki. Podał też, że skuteczność szczepień wynosi od 90 do 99 proc. wśród personelu medycznego, co – ocenił – jest świetną wiadomością.

„Nauczyciele wykazali się odpowiedzialnością – poziom wyszczepienia wśród tej grupy wynosi 70-80 proc.. To bardzo dużo i bardzo im za to dziękuję” – czytamy we wpisie szefa rządu.

Morawiecki zapewnił ponadto, że od zakończenia roku szkolnego odbywa się dystrybucja środków ochronnych i dezynfekujących w placówkach oświatowych. „Szkoły są gotowe na przyjęcie uczniów. Jest we mnie ogromna nadzieja, że dzięki szczepieniom, dzieci i młodzież wrócą do szkół na pełny rok szkolny” – stwierdził.

„Jednak, mając na uwadze wysoce zmienną naturę koronawirusa, musimy zachowywać czujność i gotowość na różne scenariusze. Jeśli wystąpią nowe mutacje, na które szczepionki nie będą działały, te pewne decyzje rządu prawdopodobnie będą musiały być zweryfikowane” – zaznaczył.

Premier zaapelował też i zachęcał, by „wykorzystać ostatnie dni sierpnia i wrzesień, kiedy przyrosty zachorowań nie są takie duże, i się zaszczepić”. „Bądźmy odpowiedzialni za siebie i za innych” – wezwał.

Radę Gabinetową tworzy rząd pod przewodnictwem prezydenta. Decyzję o zwołaniu Rady podejmuje wyłącznie prezydent. Stanowiska przedstawione podczas Rady Gabinetowej nie mają charakteru prawnie wiążącego. Rada zwoływana jest, gdy prezydent uzna dany problem za „sprawę szczególnej wagi”. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Jeden Komentarz

 • Jerzy

  30 sierpnia, 2021 at 2:12 pm

  Koronowirus mutuje,
  ale szczepionka mutuje jeszcze szybciej!
  Premier wie, ale nie wiadomo skąd,
  że wkrótce minie sezon działkowy
  i zacznie się sezon grypowy!

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć − 2 =