Matematycy z UW: Czwarta fala zabije 40 tys. osób

Karol Kwiatkowski28 sierpnia, 202142 min

– Z naszych analiz wynika, że w czasie czwartej fali ciężkim przebiegiem zakończonym śmiercią jest zagrożonych ponad 40 tys. osób – twierdzą matematycy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, którzy od ponad roku analizują sposób rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce i z pomocą superszybkich komputerów prognozują rozwój epidemii.

Dr Franciszek Rakowski, kierownik zespołu covidowego w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego twierdzi, że że już na początku września będziemy odnotowywać 400 przypadków zakażeń COVID-19.

– Pod koniec września będziemy obserwowali od ok. 600 do nawet tysiąca przypadków dziennie. W październiku fala rozpędzi się mocniej, by kulminację osiągnąć w listopadzie. Wówczas czeka nas kilkanaście tysięcy przypadków dziennie. 20, niewykluczone, że nawet 30 tys. dziennie, choć czekamy jeszcze na wyniki najnowszej analizy. W czerwcu wyliczyliśmy, że w szczycie czwartej fali będzie 16 tys. przypadków dziennie. Już wiemy, że to niedoszacowana liczba – mówi Rakowski.

Z naszych analiz wynika, że w czasie czwartej fali ciężkim przebiegiem zakończonym śmiercią jest zagrożonych ponad 40 tys. osób

– mówi matematyk.

Źródło: Gazeta Wyborcza.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

4 comments

Leave a Reply

Koszyk