ZagranicaBiałoruś/ Komitet Graniczny poinformował o wizycie na granicy przedstawiciela ONZ

Karol Kwiatkowski28 sierpnia, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Przedstawiciel UNHCR (Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców) w Mińsku udał się w środę na granicę białorusko-polską, gdzie rozmawiał z uchodźcami – podał w środę wieczorem białoruski Państwowy Komitet Graniczny (GPK).

Dyplomata miał możliwość rozmowy z uchodźcami, podano.

„W środę 25 sierpnia przedstawiciel UNHCR na Białorusi Muluseu Mamo odwiedził odcinek pograniczny Rusaki podlegający grodzieńskiej grupie nadgranicznej w celu zapoznania się z sytuacją na granicy. W trakcie spotkania strona białoruska zaprezentowała swoje stanowisko, a także umożliwiła rozmowę z obywatelami Afganistanu, którzy już od dłuższego czasu znajdują się na linii granicy” – podano w informacji dla agencji państwowej BiełTA.

Sam przedstawiciel UNHCR nie rozmawiał z mediami. Według GPK obcokrajowcy, koczujący na granicy, mieli oświadczyć, że nie mają życzenia powrotu na Białoruś, a chcą się udać do UE. Mieli również powiedzieć, że strona Polska wbrew ich woli dostarczyła ich na granicę, uniemożliwiając złożenie wniosków o status uchodźcy.

Na granicy polsko-białoruskiej na wysokości miejscowości Usnarz Górny, po białoruskiej stronie granicy, od kilkunastu dni koczują migranci, którzy chcieli dostać się do Polski. Z białoruskiej strony przed ewentualnym odwrotem zagradzają im drogę białoruskie służby. Przejścia na polską stronę pilnują żołnierze i funkcjonariusze SG.

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi gwałtownie wzrosła liczba migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów, którzy nielegalnie przekraczają granicę z UE. Początkowo najwięcej osób trafiało na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach wojny hybrydowej. Później wzrosła liczba nielegalnych migrantów na granicach Łotwy i Polski. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

czternaście − jeden =