Tusk: cokolwiek Rada Medyczna przy premierze zaleci w sprawie szczepionek, opozycja powinna to poprzeć

Magdalena Targańska27 sierpnia, 20213 min

Cokolwiek Rada Medyczna przy premierze zaleci w sprawie szczepionek przeciwko Covid-19, opozycja powinna to poprzeć – powiedział lider PO Donald Tusk podczas otwarcia Campusu Polska Przyszłości. Rafał Trzaskowski dodał, że jest dumny z tego, iż PO uznała za dopuszczalną aborcje do 12 tygodnia.

Podczas otwarcia Campusu Polska Przyszłości Donald Tusk i Rafał Trzaskowski odpowiadali na pytania zgromadzonej młodzieży. Pytani byli m.in. o dyskryminacje prawną osób niezaszczepionych na Covid-19, o to, kiedy będzie prawo do aborcji i kiedy język śląski zostanie uznany za język regionalny.

Odpowiadając na pierwsze pytanie Tusk powiedział, że jeżeli Rada Medyczna przy premierze zarekomenduje jakieś rozwiązanie, dotyczące szczepień, opozycja powinna to wesprzeć.

„Proszę się spodziewać pozytywnej reakcji z mojej strony” – powiedział Tusk, przyznając zarazem, że „postępuje wbrew logice opozycji, zapowiadając wsparcie trudnej decyzji”.

Ułatwienia dla zaszczepionych podczas masowych imprez poparł Trzaskowski, przekonując, że alternatywą może być totalny lockdown, a tego nikt nie chce. Prezydent Warszawy przestrzegał też przed instrumentalnym politycznym wykorzystywaniem tego tematu, co – jego zdaniem – zrobił w kampanii prezydenckiej Andrzej Duda, „puszczając oko” do antyszczepionkowców, dlatego, że z badań wyszło, że to się opłaci.

Trzaskowski powiedział też, że zmiana stanowiska PO w sprawie aborcji (poparcie aborcji do 12 tygodnia – PAP) to był „krok we właściwą stronę” i on sam jest z tego bardzo dumny.

Tusk z kolei przekonywał, że to m.in. on wywalczył przed laty status języka regionalnego dla kaszubskiego, więc walka o status języka regionalnego dla języka śląskiego powinna należeć do posłów śląskich, którzy – jak zauważył – są „najsilniejszą frakcją w parlamencie”. (PAP)

 

autor: Piotr Śmiłowicz

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk