ZagranicaRząd Szkocji wyklucza powrót restrykcji, mimo ostrego wzrostu zakażeń

Nasza Polska27 sierpnia, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Najwyższą od początku pandemii liczbę nowych zakażeń koronawirusem – 6835 – odnotowano w ciągu minionej doby w Szkocji, podano w piątek. Choć jest to trzeci rekord w ciągu czterech dni, szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon na razie wyklucza nowy lockdown.

Bilans nowo wykrytych zakażeń jest wyższy o ponad 1800 od poprzedniego rekordu, który zanotowano w środę i o ponad 2500 od jeszcze poprzedniego – z wtorku. Jest też niemal dwukrotnie większy w porównaniu do tego sprzed tygodnia. Jeśli chodzi o liczbę zgonów, to w ciągu ostatniej doby zarejestrowano cztery, co jest spadkiem zarówno w stosunku do czwartku, jak i poprzedniego piątku.

Gwałtowny wzrost liczby zakażeń wiązany jest w dużej mierze z powrotem uczniów do szkół, bo w Szkocji, w odróżnieniu od Anglii i Walii, letnie wakacje już się zakończyły. Wskazywał na to w środę zastępca Sturgeon, John Swinney, a w piątek również ona sama o tym wspomniała.

„Ważne jest, aby zwrócić uwagę, że liczba przypadków rośnie teraz w całej Wielkiej Brytanii, ale po okresie wolniejszego wzrostu w Szkocji, w tej chwili jest on tutaj szczególnie ostry. To jest prawdopodobnie, przynajmniej w części, odzwierciedlenie faktu, że nasze szkoły wracają wcześniej, co się łączy ze zwiększoną liczbą interakcji” – mówiła szefowa szkockiego rządu.

Przyznała, że ten wzrost jest powodem do niepokoju, ale zdementowała spekulacje, jakoby szkocki rząd rozważał wprowadzenie krótkiego lockdownu w celu przerwania łańcucha transmisji wirusa. Zastrzegła jednak: „W obliczu pandemii nie powinniśmy niczego wykluczać”.

Sturgeon wezwała ludzi do szczepienia się przeciw Covid-19, regularnego wykonywania testów i ściślejszego przestrzegania aktualnych wytycznych – spotykania się na świeżym powietrzu, unikania tłumów, zachowania bezpiecznej odległości od innych i zminimalizowania kontaktu fizycznego. „Mam nadzieję, że uda nam się przez to przejść, gdy wszyscy będziemy zachowywać się rozsądnie i odpowiednio” – powiedziała.

W Szkocji, podobnie jak wcześniej w Anglii, na początku sierpnia zniesiona została większość restrykcji covidowych, ale pozostał m.in. obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych.

Od początku pandemii w Szkocji wykryto prawie 407,7 tys. zakażeń koronawirusem, z powodu których zmarły 8103 osoby.

Tymczasem jak podano w piątek, w całej Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby stwierdzono 38 046 nowych infekcji, czyli o 235 mniej niż przedniego dnia, ale o ponad 700 więcej niż tydzień wcześniej, i stwierdzono 100 zgonów z powodu Covid-19 – co jest niższą statystyką zarówno od czwartkowej, jak i tej sprzed tygodnia.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

osiem + 12 =