GospodarkaŚwiatowa gospodarka straci na powolnej akcji szczepień… dwa biliony euro?

Nasza Polska26 sierpnia, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Dwa biliony euro będzie kosztować światową gospodarkę powolna akcja szczepień przeciw Covid-19, przy czym największy ciężar poniosą gospodarki wschodzące i rozwijające się – wynika z raportu Economist Intelligence Unit (EIU).

W środowym raporcie podkreślono, że podczas gdy kraje zaawansowane gospodarczo zaczynają już podawać swoim mieszkańcom dawki przypominające, to międzynarodowe starania o dostarczenie szczepionek biedniejszym krajom są nadal niewystarczające.

Z szacunków wynika, że kraje, które do połowy 2022 roku nie zaszczepią 60 proc. swoich mieszkańców, poniosą w latach 2022-2025 straty wysokości 2 bln euro. „Dwie trzecie tych kosztów przypadnie na kraje wschodzące, dodatkowo opóźniając ich gospodarcze dogonienie bardziej rozwiniętych krajów” – twierdzi EIU.

Eksperci ostrzegają, że powolność szczepień może wywołać rozgoryczenie, zwiększając niebezpieczeństwo niepokojów społecznych w krajach rozwijających się.

Regionem, na który przypadnie absolutna większość strat – blisko dwie trzecie – będzie Azja Południowo-Wschodnia. Jeśli jednak odnieść straty do PKB, najbardziej ucierpi Afryka Subsaharyjska.

Według stanu z końca sierpnia przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało już ok. 60 proc. ludności krajów o wyższych dochodach, podczas gdy w krajach biedniejszych – zaledwie 1 proc. „Kampanie szczepionkowe postępują w gospodarkach o niższych dochodach w ślimaczym tempie” – podkreślono w raporcie.

Autorka raportu Agathe Demarais podkreśliła, że międzynarodowe starania o dostarczenie biedniejszym krajom szczepionki przeciw koronawirusowi w ramach programu Covax nie spełniły nawet skromnych oczekiwań. „Są niewielkie szanse na to, że przepaść w dostępie do szczepionek kiedykolwiek zniknie”, gdyż bogate kraje dostarczają zaledwie ułamek niezbędnej ilości – zaznaczyła w oświadczeniu.

„W dodatku gospodarki rozwijające się zaczynają się koncentrować na podawaniu dawek przypominających, co spotęguje niedobór surowca i zatory przy produkcji” – dodała Demarais.

Raport EIU przygotowano uwzględniając krajowe prognozy tempa szczepień w odniesieniu do prognoz PKB. (PAP)

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwanaście − 5 =