Ostatni samolot z ewakuowanymi z Afganistanu wylądował w Warszawie

Karol Kwiatkowski26 sierpnia, 20213 min

W czwartek po godzinie 10 na warszawskie lotnisko przyleciał ostatni samolot z osobami ewakuowanymi z Afganistanu – wynika z danych serwisu Flightradar24.

Według serwisu Flightradar24, samolot – lecący z Tbilisi do Warszawy – wylądował na stołecznym lotnisku na Okęciu w czwartek ok. godz. 10.08.

W czwartek podczas konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk przypomniał, że w zeszły poniedziałek po decyzji o przeprowadzeniu operacji ewakuacji został utworzony most powietrzny pomiędzy Warszawą, Tbilisi w Gruzji, Navoi w Uzbekistanie i afgańskim Kabulem. „Na odcinku Warszawa – Navoi latały samoloty rządowe, cywilne. Natomiast między Navoi a Kabulem latały samoloty wojskowe” – mówił Dworczyk.

Dworczyk wyjaśnił, „było to związane i ograniczone przepisami, które w dzisiejszej sytuacji w Afganistanie obowiązują”. „Łącznie wykonano 44 loty, przewieziono ponad 1100 osób, z czego 937 osób to obywatele Afganistanu, którzy współpracowali w ciągu ostatnich 20 lat, bo tyle trwała misja w Afganistanie, z oddziałami polskimi tudzież z polską dyplomacją” – podał szef KPRM.

Powiedział również, że „ewakuowani to były osoby, które mogły być zagrożone, które wyraziły chęć wyjazdu”. „Te osoby wraz z rodzinami otrzymały taką możliwość i przeprowadziliśmy tę ewakuację. W ciągu tych dni udało nam się absolutną większość tych osób, do których udało się dotrzeć, ewakuować do Polski” – podał.

„Poza wywiązaniem się z honorowego zobowiązania wobec osób, które pomagały Polakom w ciągu ostatnich 20 lat, pomogliśmy obywatelom i rządom innych krajów – Litwie, Estonii, Holandii, Czechom, Niemcom, organizacjom takim jak MKOl (Międzynarodowy Komitet Olimpijski-PAP), Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz innym organizacjom międzynarodowym, które zwróciły się do nas o pomoc” – dodał. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk