Budka jednak będzie przekonywał Kukiza do odwołania marszałek Witek?

Nasza Polska25 sierpnia, 20216 min

W przyszłym tygodniu ma dojść do kolejnego spotkania opozycji na temat wniosku o odwołanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek – poinformował w środę szef klubu KO Borys Budka. Zadeklarował też, że jest gotów do rozmowy w tej sprawie z Pawłem Kukizem.

Złożenie wniosku o odwołanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek (PiS) zapowiedzieli posłowie KO i Lewicy, którzy zarzucają jej złamanie prawa przy okazji reasumpcji głosowania nad odroczeniem obrad 11 sierpnia. Tego dnia Sejm najpierw przegłosował wniosek prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza o przerwanie posiedzenia, później grupa posłów PiS i Kukiz’15 (w tym Paweł Kukiz) złożyła wniosek o reasumpcję tego głosowania, które tym razem poszło po myśli PiS. Opozycja przekonywała wówczas, iż marszałek Sejmu nie miała prawa poddawać wniosku pod głosowanie; Elżbieta Witek broniła się z kolei, iż miała opinie prawne dopuszczające reasumpcję.

Przedstawiciele KO, Lewicy, PSL, Polski 2050, Konfederacji, Porozumienia oraz koła Polskie Sprawy kwestię złożenia wniosku omówili wstępnie podczas spotkania 17 sierpnia. W środę w rozmowie z Polsat News szef klubu KO Borys Budka poinformował, że do kolejnej takiej rozmowy ma dojść w przyszłym tygodniu. „Daliśmy sobie ten czas, by policzyć czy jest to arytmetycznie możliwe” – dodał polityk PO.

Przypomniał, że klub PiS dysponuje obecnie 227 głosami swych posłów oraz dwoma głosami posłów niezależnych (ostatnio tak, jak PiS głosowali Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler – PAP). Budka przyznał zarazem, że Prawo i Sprawiedliwość może także liczyć na głosy trzech posłów Kukiz’15 (czwarty z posłów koła, Stanisław Tyszka głosował 11 sierpnia tak, jak opozycja; był m.in. przeciwko reasumpcji).

Dopytywany o postawę Kukiza, Budka odparł, iż poseł ma do wyboru – „czy będzie wspierał bardzo systemowy, antyobywatelski rząd, który dokonuje zamachu na media i zlikwidował jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach samorządowych, czy będzie będzie dążył do tego, by Polacy mieli prawo wyboru nowej większości parlamentarnej”.

Budka zadeklarował, że jest gotów na spotkanie z liderem Kukiz’15. „Jestem zawsze otwarty na rozmowy. Wielokrotnie podkreślałem, że jeżeli Paweł Kukiz chce wzmacniać społeczeństwo obywatelskie, to Platforma jest najlepszą drogą do tego. Dlaczego? Bo to myśmy wprowadzili jednomandatowe okręgi wyborcze w Senacie, w samorządzie. To myśmy wprowadzili lepszą, łatwiejszą możliwość odwołania chociażby prezydenta miasta” – zaznaczył szef klubu KO.

Paweł Kukiz zapowiedział w zeszłym tygodniu w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że będzie przeciwko odwołaniu Elżbiety Witek. „Jednym z punktów umowy, którą zawarłem z prezesem Kaczyńskim, jest wspieranie PiS również w sprawach personalnych do końca tej kadencji” – wyjaśnił lider Kukiz’15.

Powtórzenie głosowania, które umożliwiło dalsze prace Sejmu 11 sierpnia wywołało kontrowersje m.in. dlatego, że tego dnia posłowie uchwalili zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji, niekorzystne – zdaniem opozycji – dla Grupy TVN.

Marszałek Witek, zarządzając reasumpcję głosowania w sprawie odroczenia obrad Sejmu przekonywała, że ma w tej sprawie pięć opinii prawnych. Posłowie KO: Michał Szczerba i Dariusz Joński ujawnili później, że opinie te pochodzą z 2018 r. i dotyczą reasumpcji głosowania nad zgodą na zatrzymanie ówczesnego posła PO Stanisława Gawłowskiego. Dwaj autorzy tych opinii: prof. Ryszard Piotrowski oraz dr hab. Sławomir Patyra podkreślili we wtorek, że dotyczyły one innej sytuacji i nie powinny zostać wykorzystane w przypadku reasumpcji z zeszłego tygodnia. (PAP)

autor: Marta Rawicz

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk