Konfederacja chce usunięcia prof. Andrzeja Horbana z Rady Medycznej przy premierze

Karol Kwiatkowski24 sierpnia, 20214 min

Konfederacja chce usunięcia prof. Andrzeja Horbana z Rady Medycznej przy premierze, której jest szefem, za kontrowersyjne – zdaniem ugrupowania – wypowiedzi o możliwości wprowadzenia obowiązku szczepień czy kar dla osób, które się nie zaszczepiły przeciwko COVID-19.

Poseł Konfederacji Jakub Kulesza i Witold Tumanowicz wezwali we wtorek podczas konferencji prasowej w Sejmie premiera Mateusza Morawieckiego do usunięcia prof. Andrzeja Horbana z Rady Medycznej i funkcji głównego eksperta premiera ds. COVID-19.

Kulesza podczas konferencji zacytował wypowiedzi z jednego z programów, gdzie gościem był Horban, w którym prowadzący miał zapytać profesora: „czy panu się otwiera nóź w kieszeni, jak pan widzi posłów, którzy jeżdżą do domu dziecka i tam uniemożliwiają zaszczepienie dzieci”. Profesor odpowiadał: „cytuję: gdybym umiał się posługiwać tym nożem, to pewnie bym się posłużył” – mówił Kulesza.

„Jest to wielki skandal, że osoba na takim stanowisku wypowiada takie kwestie. Jest to nie pierwszy raz, gdy profesor Horban wzbudza takie emocje wśród obywateli, wśród społeczeństwa” – powiedział.

W jego ocenie takie słowa z ust doradcy premiera nie powinny paść, a taka osoba nie powinna być doradcą kogokolwiek, a szczególnie pełnić tak poważnej funkcji, jak doradca premiera polskiego rządu.

Według Tumanowicza inną kontrowersyjną wypowiedzią prof. Horbana była zapowiedź, że – jak zacytował – „świerzbi nas ręka, by rekomendować przymus szczepień”. Konfederacja twierdzi też, że dowiedziała się, że „profesor będzie rekomendował różnorodne kary dla osób, które nie maja szczepień, czyli segregację sanitarna”.

Konfederacja przypomniała, że protestuje przeciwko temu i od początku jest za dobrowolnością szczepień. W ich ocenie nie jest to tylko slogan, ale rzeczywiście powinna być ona respektowana jako swoboda obywatelska.

W pełni w Polsce zaszczepiło się blisko 18,5 mln osób, wykonano w kraju prawie 35,9 mln szczepień. Zgłoszono prawie 14,5 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk